MNEPU’dan Sohum’da ekonomi okulu

Sohum/Ajans Kafkas – Rusya’nın ilk özel yüksek eğitim kurumu Uluslararası Bağımsız Ekoloji ve Siyaset Bilimi Üniversitesi (MNEPU), Rus hükümeti ve Abhazya Ekonomik Gelişim Partisi’nin desteğiyle Abhazya’nın başkenti Sohum’da ekonomi okulu açıyor.

Konuyla ilgili proje Abhazya Ekonomik Gelişim Partisi’nin üniversitenin Küresel Ekonomi Fakültesi Dekanı Galina Çilmikina ile düzenlediği bir toplantıda netleştirildi.

Abhazya’da otelcilik ve turizm sektörü çalışanlarının eğitimi için organize edilen 15 günlük kurslara katılan Çilmikina, MNEPU’nun Abhazya’da açılacak okula gönderebileceği kaliteli bir kadrosu olduğunu ve bu ülkenin taleplerine uygun programlar hazırlanacağını söyledi. Düzenlenen kurslarla ilgili konuşan MNEPU Otel ve Turizm Kürsüsü öğretim üyesi Olga Romaşkina da "Abhazya’da turizm geliştirilmezse yazık olur, burada tabiat ve turizm kaynakları o kadar büyük ki, dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar değil. Abhazya eskiden SSCB’nin imajıydı, Gagra, Pitsunda, Novıi Afon’un reklamını yapmak gereksizdi, buraların zaten potansiyel misafirleri vardı” deyip ekledi:

“En çok gezen milletler olarak Almanlar, Japonlar, Hollandalılar ve İngilizler bölgeyi görmek ve kendileri için yeni tatil yerleri açmak için memnuniyetle Abhazya’ya geleceklerdir. Avrupalı turistler Abhazya’yı görmedi ve buraya gelmeye hazırlar. Problem sadece siyasi meselelerin ve güvenlik meselesinin çözümüne bağlı. Turizm hizmetinde insana derinden tebessümü öğretmek çok önemli. Ama Abhazya’da bunu öğretmeye ihtiyaç yok. Önemli olan burada ekolojik potansiyeli korumaktır. Burada kesinlikle çok katlı yapılar inşa edilmemeli. Bu sadece tabiatı bozar. Abhazya elit turist merkezi olmalı; pahallı ama tüm dünya standartlarına uygun. Önemli olan siyasi istikrar ve güvenlik."

Çilikina da "Asıl amacımız halka eğitim ve öğretim sağlamak, çünkü savaş insanları 10 yıl geriye attı ve onları turizm endüstrisindeki ve daha başka alanlardaki dünya gelişimlerini öğrenmekten mahrum bıraktı. Dersler esnasında, sınıftakilerin memnuniyetle dersleri dinlemesi, sorular sorması bizi memnun etti. Biz, turizm ve tatil alanındaki dünyada yaşanan gelişmeler ve hizmetlerden söz ettik" dedi. APSNPRS/ÖZ/FT