Kupalba: Hava sahamız için gerekeni yaparız

Sohum/Ajans Kafkas – Bir Gürcü casus uçağının Gal bölgesinde düşürülmesinin ardından Abhazya ‘hava sahasını korumak için gerekeni yaparız’ diye çıkıştı.

Pazar günü düşürülen uçakla ilgili bilgi veren Abhazya Savunma Bakanı Yardımcısı Garri Kupalba, “Abhazya Savunma Bakanlığı ülkenin hava sahasının ihlaline izin verilmemesi için bundan sonra da gereken imkanları kullanacaktır” dedi.

"Nisan başından beri Gürcistan tarafı Abhazya hava sahasını yeniden ihlal etmeye başladı. Güvenlik bölgesi üzerinde keşif amacıyla pilotsuz uçaklar ve aynı zamanda Gürcistan Silahlı Kuvvetleri askeri uçuşları yapılıyor. Şöyle ki, 16 Nisan’da 11.15’de Gal şehri üzerinde dört askeri uçak ve insansız uçuş aracı belirdi. Defalarca BM Misyonu ve BDT Barış Güçleri’nin dikkatini Gürcü-Abhaz bölgesinde barışın desteklenmesi konusuna, Gürcistan’ın Abhazya hava sahasını keşif uçuşları ve sivil uçak uçuşları için kullanmasına izin verilmemesine çektik" diyen Kupalba’ya göre, Gagida köyü üzerinde dün düşürülen pilotsuz keşif uçağı Gürcistan Silahlı Kuvvetleri’ne ait. Abhazya hava sahasını ihlal ederek Oçamçıra ve Gal bölgesinde keşif uçuşları gerçekleştiren uçak saat 9:57’de Oçamçira bölgesinin Gagida köyü üzerinde 6000 metre irtifada ilerlerken Abhazya Silahlı Kuvvetleri’nce vuruldu. ÖZ/FT