Kapı tartışması çıktı, elçiler kapıyı çalmadı

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya yönetiminde üst düzeyde Gürcistan’daki yabancı elçilere kapının kapatılıp kapatılmamasının tartışması yaşandığı bir sırada Almanya ve Çekya elçilerinin Sohum ziyareti rötar yedi. Abhaz yönetimi hemen “Kimseyi reddetmedik” açıklaması yaptı.

Önce Güvenlik Konseyi Sekreteri Stanislav Lakoba, ardından Devlet Başkanı Yardımcısı Raul Hacimba Abhazya’nın bağımsızlığının tanınmasının ardından artık Gürcistan üzerinden gelen yabancı elçilerle görüşülmemesi gerektiğini savunmuş, Dışişleri Bakanı Sergey Şamba da bu görüşe katıldığını ifade etmişti.

Bunun üzerine Alman ve Çek elçilerin Sohum ziyaretini ertelediği haberi geldi.

Gelişmeyle ilgili olarak basına bilgi veren Abhazya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Kristian Bjaniya ziyaretin teknik nedenlerle ertelendiğini belirtip "Abhazya yönetiminden hiç kimse diplomatik heyeti reddetmiş değildir” dedi. Gürcistan’daki diplomatlarla görüşme konusunda yönetimde farklı düşüncelerin seslendirildiğini ama sonuç itibarıyla bu konuda karar verme makamının devlet başkanlığı olduğunu kaydeden Bjaniya şunları söyledi: "Devletin başı, devlet başkanıdır ve ülkenin diplomatik yönünü de devlet başkanı belirler. Biz demokrat bir devlet inşa ediyoruz, bundan dolayı Abhazya’da devlet çalışanları şu veya bu konuda kendi düşüncesini söyleyebilir. Ama nihai kararı Abhazya devlet başkanı alıyor."

Bjaniya, Almanya ve Çek elçilerinin ziyaretinin kabul edilmesiyle ilgili de "Şubat ortalarına kadar BM Misyonu’nun görevi devam ettiğini unutmamak lazım. Bu durumu göz önünde bulundurarak devlet başkanı Gürcistan’daki batılı diplomatlarla görüşmeyi kabul etti" izahatını getirdi.
Bjaniya, eğer görüşme gerçekleşseydi Devlet Başkanı Sergey Bagapş’ın elçilere BM Genel Sekreterliği Dostluk Grubu’nun bölgede barışın sağlanmasına yönelik gayretlerinden ötürü teşekkür edeceğini ekledi. Ziyaretin ne zaman yapılacağı konusunda bir bilgi verilmedi.ÖZ/FT