İtalyan dergisi yazı işleri müdürü: Bugün değilse yarın, dünya Abhazya’yı tanıyacak

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Dışişleri Bakanlığında, İtalya’da yayınlanan ‘Avrasya’ dergisinin Abhazya ile ilgili yeni sayısının tanıtımı yapıldı.


Abhazya sayısını hazırlayan sosyoloji profesörü Mauro Murciya, Avrasya dergisinin yazı işleri müdürü Filippo Pedertsini ile birlikte Abhazya’ya ziyarette bulundular ve derginin bir sonraki sayısında yayınlanmak üzere Abhazya devlet başkanı ile bir röportaj yaptılar.

 

Avrasya dergisi İtalya’da 10 bin adet basılıyor. İtalya’nın büyük şehirlerindeki kütüphanelere ve tüm dünyadaki İtalyan elçiliklerine ulaştırılan dergi kısıtlı sayıda piyasaya da sürülüyor.

 

Avrasya dergisinin Abhazya sayısını hazırlayan Profesör Mauro Murciya İtalya-Abhazya Dostluk Birliği kurucusu. Birçok kez Abhazya’yı ziyaret etti, insanlarla görüştü, araştırmalar yaptı.

 

Murciya’nın Abhazya’nın problemlerini başarılı bir şekilde analiz ettiği ve bunu yazılarına yansıttığı kaydediliyor. Murciya, Abhazya’yı tamamen bağımsız bir Cumhuriyet olarak adlandırıyor ve böylesine köklü bir geçmişi olan bağımsız bir ülkenin Avrupa Birliği tarafından tanınmamasına anlam veremediğini söylüyor.

 

İtalya Dışişleri Bakanlığı ve Gürcistan, İtalya-Abhazya Dostluk Birliğinin varlığına tepki gösterdi, ancak bu tepkilerin İtalyan toplumunda ve araştırmacılar arasında Abhazya’ya canlı bir ilgi ortaya çıkardığı belirtiliyor.

 

Mauro Murciniya, “Ülkelerimiz arasındaki ilişkileri geliştirmek için çeşitli imkanlarımız var. Çocuk dans grubunuz için seyahat hazırlıyoruz, sporcularınızı yarışmalarımıza katılmaya davet edeceğiz” dedi.

 

Avrasya yazı işleri müdürü Filippo Pedertsini ise “Maurov’nun makalesi ile gördük ki, Gürcistan tarafının sunduğundan farklı bir bakış açısı da var. Abhazya hakkında Gürcüler değil, Abhazların konuşmaları gerekiyor. Bu ilk yayın sadece başlangıç, bunu başkaları da takip edecek” şeklinde konuştu.

 

Abhazya’nın bağımsızlığının AB ülkeleri tarafından görmezden gelindiğini belirten Pedertsini ayrıca, “Bugün değil, ama yarın dünya toplumu sizi tanımak zorunda kalacak. Gürcistan’ı kollamak zorunda olan ABD’nin tavrı anlaşılırsa da, Avrupa Birliğinin tavrını anlayamıyorum. Avrupa tanımayacaksa, Abhazya’nın bağımsızlığını kim tanıyacak?” dedi. APSNPRS/ÖZ/YA