Gürcistan eski savunma bakanı, Ankvab’ın savaş döneminde Gürcistan’la işbirliği yaptığını iddia etti

Sohum/Ajans Kafkas – Gürcistan eski savunma bakanı Tengiz Kitovani, Aleksandr Ankvab’ın Gürcistan-Abhazya savaşında Gürcistan yönetimi ile işbirliği yaptığını iddia etti.  

 

Tengiz Kitovani Moskovskaya Pravda gazetesine verdiği röportajda, Ankvab’ın ‘Gürcistan Güvenlik Konseyi ile işbirliği yaptığını, konseye, başta Abhazya ordusunun 16 Mart 1993’teki saldırısı olmak üzere askeri açıdan önemli bilgiler verdiğini’ iddia etti.

 

Devlet Başkan Yardımcısı Aleksandr Ankvab, Sergey Bagapş’ın vefatının ardından devlet başkanlığına vekalet ediyordu, ancak kendisinin de aday olduğu, yaklaşan başkanlık seçimleri nedeniyle yetkilerini devretmişi durumda. Hakkındaki iddiaları reddeden Ankvab, Kitovani’nin sözlerini ‘masal’ olarak niteledi.

 

Seçimlerde Başbakan Sergey Şamba’yı destekleyen bir grup savaş gazisi, Kitovani’nin açıklamasına bağlı olarak, devlet başkanlığına vekalet eden Nugzar Aşuba’dan, Ankvab’ın savaş öncesi ve savaş dönemindeki faaliyetlerinin, Başsavcı Safarbey Mkanba tarafından soruşturulmasını talep etti. Gazi grubu, vatanına ihanet ettiği konusunda şüphe bulunan bir kişinin Abhazya’ya başkan olabilmesi ihtimalinin kendilerini tedirgin ettiğini ifade etti.

 

Kitovani’nin açıklamalarına tepki gösterenlerden Muşni adlı bir Abhazyalı ise “Kolları dirseklerine kadar çocuklarımızın kanına bulanmış bu adamın laflarına nasıl inanırız? Bu suçlunun teslim edilmesini talep edeceğimiz yere toplandık ve onun saçmalıklarını dinliyoruz” şeklinde konuştu. Muşni “Bu bir röportaj değil, bu Abhazya’da tahriklere yol açmak isteyen, seçimlerin sükunet içinde geçmesini istemeyenlerin satın almış olduğu iftiralar. Bu provokasyona kanmak çok ayıp” dedi.

 

Savaşta oğlunu kaybeden Çahut Bebiya, “Çocuklarımız özgürlük için öldü. Onlar düşmanı topraklarımızdan kovdu. Ancak bu gün bizi öldürenler, basında söz alıyorlar ve halkımızı karşı karşıya getirmek için her şeyi yapıyorlar. Ankvab’ın vatanseverliği ve yaptıkları ile kendisini göstermiştir” açıklamasında bulundu.

 

Ankvab, Kitovani’den beyanat alan insanları ‘Vladislav Ardzınba’nın hatırasına hakaret etmekle’ suçladı. Ankvab “Kitovani’yi bulan ve onun masallarını Abhazya’da yayanlar bu hareketleri ile Vladislav Ardzınba’nın hatırasına hakarette bulunduklarını anlamıyorlar. Veya bunu bilinçli olarak yapıyorlar, çünkü bu savaş suçlusu halkımızın lideri Ardzınba’nın işgal konusunda kendisi ile anlaştığını da söylüyor. Kitovani’nin yarın aynı iftiralarla bir başkasını suçlamasına izin vermek için kendisinden beyanat alınabilir, ancak halkımız için insanlarımızı öldüren, şehirlerimizi ve köylerimizi yok eden birinin saçmalıklarının önemi yok” dedi. KU/ÖZ/YA