Gürcistan ve Abhazya kayıpları arama konusunda iş birliği yapacak

Gürcistan ve Abhazya Arjantin’den uzmanlar konusunda anlaştı.

Gürcistan ve Abhazya, 1992-1993’deki savaşta ölenlerin kimliklerinin tespiti çalışmasına Arjantin’den uzmanların dahil edilmesi konusunda anlaştı.

 

1992-1993 savaşı kurbanlarının yeniden defnedilmesi ile ilgili Gürcü-Abhaz müzakereleri, ölen kişilerin kimliklerinin tespitine Arjantin’den uzmanların katılmasıyla ilgili anlaşma ile sonuçlandı.

 

Yeniden defin konusu 2 Mayısta bölgesel bütünlüğün yeniden inşası konusundaki geçici parlamento komisyonu oturumunda basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

 

Taraflar, Uluslararası Kızıl Haç Komitesinin daveti ile Arjantinli uzmanlar, Zagreb laboratuarı ve Tiflis adli tıp çalışanlarının katılımı ile  tıbbi incelemeler ve ölen kişilerin tespiti konusunda çalışmalarda anlaştı.

 

Bunun dışında Gürcistan parlamentosu temsilcilerinin iddiasına göre, savaşta ölen kişilerin yeniden defnedilme sürecini AB ve ABD de aktif olarak destekliyor.

 

Mart 1993’den beri kayıp olarak kayıtlarda yer alan Abhazya ordusunun altı askerinin ceset kalıntıları Şubat 2014’de, Kızı Haç katkıları ile Zagreb’deki laboratuarda yürütülen çalışmalar sonucunda teşhis edilmişti

 

Abhazya devlet başkanlığı bünyesindeki devlet komisyonu 1994’de savaşta kaybolan Abhazya ordusu askerleri ve sivillerle ilgili bilgileri toplamaya başladı. 1998’de komisyon, resmi olarak Kızıl Haç’a kayıpların aranmasına yardım talebi ile başvurdu. O dönemden beri Kızıl Haç bu sürece aktif olarak dahil oldu.

Kavkazki Uzel,AjansKafkas