Epifantsev, Tkaçev’in Abhazya temsilcisi olarak atanmasını yorumladı

Moskova/Ajans Kafkas – Moskova Alte et Certe araştırma merkezi başkanı Andrey Epifantsev, Krasnodar Kray Valisi Aleksandr Tkaçev’in RF devlet başkanı Abhazya özel temsilcisi olarak atanmasını yorumladı.

  

Epifantsev “Bu atama birkaç farklı açıdan değerlendirilebilir. Birincisi bu karar, yakın zamanda Rusya-Abhazya karşılıklı ilişkilerinde ekonomik işbirliğinin öncelikli konu olacağını gösteriyor. Bu açıdan Tkaçev’in atanması tamamıyla yerinde. Çünkü o Abhazya ile ortak hareketlerde tecrübesi olan başarılı bir ekonomist ve yeni statüsü hiç şüphesiz ona Soçi 2014 Olimpiyat hazırlıkları ile daha faydalı şekilde ilgilenme imkanı verecek” dedi.

 

Ancak Epifantsev’e göre Tkaçev’in yeni yetkisi ekonomi ile sınırlı olmayabilir. Bu yüzden Epifantsev, yeni oluşturulan devlet başkanının Abhazya temsilciliği görevine Tkaçev’in atanmasını, Abhazya’nın tanınmasının ardından Rusya-Abhazya ilişkilerinde meydana gelmiş olan bazı siyasi problem ve anlaşmazlıklara Kremlin’in gözünü kapatacağı şeklinde yorumluyor.

 

Tkaçev’in yeni görevi ile mevkisinin yükseltilmiş olduğunu belirten Epifantsev, bunun, yoğun halk protestoları dalgalarına rağmen Kremlin’in, kadro, yolsuzlukla mücadele, sosyal adaletsizlik gibi konularda kanunlara riayet etmediğini açıkça gösteren üst düzey yetkilileri kayırma politikasını sürdürmeye kararlı olduğu anlamına geldiğini kaydediyor. RE/ÖZ/YA