Cenevre görüşmeleri eş başkanları Abhazya dışişleri bakanı ile görüştü

Sohum/Ajans Kafkas – Cenevre Görüşmelerinin eş başkanları Sohum’da Abhazya Dışişleri Bakanı ile bir araya geldi.
Kafkasya’nın güneyinde anlaşmazlık meselelerinin çözümü ve istikrar konulu Cenevre Görüşmelerinin eş başkanları Philippe Lefort (AB), Anti Turunen (BM) ve Padraig Murphy (AGİT), Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba ile Sohum’da görüştü.
 

Mart ayında Sohum’a yapılacak 19. Cenevre Görüşmeleri öncesinde Abhazya’ya gelen eş başkanlardan Philippe Lefort, Çirikba’ya “Çözüme dönül yaklaşımlarınızı öğrenmek ve nasıl ileri gidebileceğimizi incelemek için buradayız” dedi.

Lefort, Abhazya ve Gürcistan sınırının istikrara kavuşması ve istenmeyen olayların engellenmesi için oluşturulan beşli görüşme mekanizmasının, Cenevre Görüşmelerinin en önemli başarısı olduğunu kaydetti.

Beşli mekanizmanın başında bulunan Anti Turunen ise son zamanlarda yaşanan cinayet ve insan kaçırma olaylarına dikkat çekti. Kriminal yapılarla ortak mücadele aygıtı oluşturulmasını öneren Turunen, “29 Şubat’ta yapacağımız toplantıda bu konuyu ele alabiliriz” dedi.

Cenevre görüşmeleri eş başkanları bugün Pitsunda’da yapılmakta olan Gürcü-Abhaz Sorunun Kaynakları, Arka Planı ve Barış Arayışları konulu seminere katılıyor.

Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba seminer öncesinde yaptığı açıklamada “AB, BM ve AGİT’ten meslektaşlarımızla, anlaşmazlığın nedenleri ve çözümü konusundaki düşüncelerimizi paylaşacağız. Seminerin bizim yaklaşımlarımızın daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacağını düşünüyorum” dedi.

Cenevre eş başkanları ve Vyaçeslav Çirikba’nın yanı sıra seminere, Abhazya Güvenlik Konseyi sekreteri Stanislav Lakoba, eski parlamento başkanı ve 1993-1994 Cenevre görüşmeleri Abhazya heyeti başkanı Sokrat Cincoliya, Sivil Meclis Başkanı Natella Akaba, eski savunma bakanı Garri Kupalba ve sivil toplum temsilcileri katılıyor. ABKHZY/ÖZ/YA