Bugün Abhazya’da seçim zamanı

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazyalılar bugün, 29 Mayıs’ta görevi başında hayatını kaybeden Sergey Bagapş’ın ardından, beş yıllığına görev yapacak olan yeni devlet başkanlarını seçmek için oy kullanacak.


Bu sabah 08’den itibaren başlayan Abhazya oy kullanma işlemi akşam sekize kadar devam edecek. Adaylar: Bagapş’ın başkan yardımcısı Aleksandr Ankvab, muhalif lider Raul Hacimba ve başbakan Sergey Şamba.

 

Abhazya’da devlet başkanları yardımcıları ile birlikte seçiliyor. Aleksandr Ankvab ile birlikte Gulripşsk bölge başkanı Mikhail Logua, Raul Hacimba ile siyaset bilimci Svetlana Cergeniya, Sergey Şamba ile gençlik ve spor komitesi başkan yardımcısı Şamil Adzınba devlet başkanlığı yardımcılığı için aday olan isimler.

 

Oyların yarısından fazlasını alan aday devlet başkanı seçilmiş olacak. Ülkede 35 bölgede 172 seçim sandık bölgesi oluşturuldu, Moskova ve Çerkesk’te de birer sandık bölgesi bulunuyor. Tüm seçim noktaları 08.00 – 20.00 saatleri arasında açık kalacak.

 

Seçimleri izlemek amacıyla Rusya, Venezuella, Naura, Dominik, Ermenistan, Letonya, Almanya, Avusturya, Fransa, Belçika ve daha birçok ülkeden yüzden fazla uluslararası gözlemci ve 35 yabancı basın organını temsil eden 85 gazeteci Abhazya’da bulunuyor.

 

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Batal Tabagua, tahmini seçim sonuçlarının yarın saat 12’de ilan edilebileceğini açıkladı. KU/ÖZ/YA