Beslan Butba: Güney Osetya’daki kriz halkın seçimi dikkate alınarak çözülebilir

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Ekonomik Kalkınma Partisi, Güney Osetya’daki siyasi kriz ile ilgili olarak, ‘kriz müzakere masasında, halkın düşüncesi göz önünde bulundurularak çözülebilir’ açıklamasında bulundu.

Abhazya Ekonomik Kalkınma Partisinin 7 Aralık Çarşamba günü yayınladığı açıklamada, “Güney Osetya’yı kuşatan siyasi kriz, ancak Oset halkının düşüncesi göz önünde bulundurularak müzakere masasında, uzlaşma ve karşılıklı saygı ruhu ile çözülebilir” ifadeleri yer aldı.

Partinin açıklamasında “Abhazya halkı dikkatle ve derin bir endişe ile kardeş Güney Osetya’da yaşanan olayları takip ediyor.” ifadeleri yer alıyor. Partinin Genel Başkanı Beslan Butba, ortaya çıkan problemin çözümü ile ilgili bir reçete önerilemeyeceğini, devletleşme sürecindeki sorunların, defalarca kahramanlık ve ferasetini ortaya koyan Oset halkının iç meselesi olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte Butba, bu tür problemlerin genç devletler için oluşum süreçlerinden biri olduğu, bu süreçten daha güçlü çıkabilmek adına mevcut tecrübelerin dikkate elınması gerektiğini ifade ediyor. APSNPRS/ÖZ/YA