Bağımsızlık için halk kongresi

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Parlamentosu’nun dün Rusya’dan bağımsızlığın tanımasını isteme kararının ardından bugün ülkenin bütün kesimlerinin katılımıyla halk kongresi yapılıyor. Referanduma eşdeğer tutulan kongrede parlamento kararı desteklenecek.

Dün toplanan Abhaz parlamentosu, Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş’ın ‘Abhazya’nın bağımsızlığını tanıması’ için Moskova yönetimine başvurma talebine onay verdi. Çağrıda Rusya’nın Abhazya’daki askeri varlığının sürdürülmesi de isteniyor. Parlamentoda vekillere seslenen Bagapş, "Rusya Federasyonu’ndan Abhazya Cumhuriyeti’ni egemen ve bağımsız bir devlet olarak tanımasını, Abhazya ile Rusya arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasını istiyorum" dedi.

Halk Kongresi toplanıyor

Parlamentonun kararı bugün Abhazya’daki siyasi partiler ve sosyal örgütlerden oluşan ‘Halk Kongresi’ne sunulacak. Tüm bölgelerden kitleler, saat 12.00’de başkent Sohum’daki Özgürlük Meydanı’nda buluşup kararı perçinleyecek. Parlamento Başkanı Nugzar Aşuba, Abhaz halkının tarihindeki halk kongrelerinin önemine değinerek “Kongreler ulusal referandumla eşdeğerdedir” dedi.

Bagapş Moskova’ya gidiyor

Bagapş’ın halkın kararını Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’e sunmak üzere Moskova’ya uçması bekleniyor. Rusya Federasyon Konseyi’nin pazartesi toplanarak iki cumhuriyetin tanınma çağrılarını değerlendirmesi bekleniyor. Federasyon Konseyi Başkanı Sergey Mironov “Güney Osetya ve Abhazya’yı tanımaya hazırız” demişti. FT

Abhazya ve Güney Osetya’nın halk kongresi