Bagapş’tan yolsuzluk suçlamalarına yanıt

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’da özelleştirmede yolsuzluklar yaşandığı, kamu mallarının haraç-mezat gittiği ve gelirlerin etkili bir şekilde kullanılmadığı eleştirilerine Devlet Başkanı Sergey Bagapş yanıt verdi.

Devletin ajansı Apsnıpress’e konuşan Bagapş, yolsuzluk yapılmadığını, özelleştirilmede milletvekillerinin onayının şart olduğunu, şüphe varsa parlamento soruşturması açılabileceğini söyledi. Abhazya Milli Birlik Forumu özelleştirme süreçlerini sorgulayan bir çıkış yapmıştı. Bagapş’ın savunması şöyle:

 

Ülkedeki kamu mallarının özelleştirilmesi için nasıl bir hukuki temel var? Özelleştirmeye uygun kurumlar için yürürlükte olan değerlendirme mekanizması ne kadar gerçekçi?

 

Bugün Abhazya’da devlet mallarının özelleştirilmesi 1997’de kabul edilen özelleştirme kanununa dayanılarak gerçekleştiriliyor. Özelleştirilebilecek kurumların kesin listesi bakanlar kurulunca belirleniyor ve Abhazya parlamentosunca onaylanıyor. Hiçbir özelleştirme halkın seçtiği milletvekillerince onaylanmadan gerçekleştirilemez. Değerlendirme mekanizmasına gelince, bu gerçekten ülke içindeki ve etrafındaki durum değerlendirmesi hesap edilerek yapılması gereken geniş bir mütalaayı gerektiriyor.

 

Büyük kurumların özelleştirilmesi neden rekabet ortamında yürütülmüyor? Gürcü finansörlerin belirlediği kişiler aracılığıyla Abhazya’da mülkiyet edinme ihtimali ne kadar gerçekçi?

 

Hiç kimse şu an yürürlükte olan sistemin, en ideal özelleştirme sistemi olduğunu iddia etmiyor. Abhazya Milli Birlik Forumu’nun endişelerini ülke yönetimi de paylaşıyor. Şunu da ifade etmek gerekir ki, devletin mülkiyetindeki kurumların özelleştirmesinin açık artırma ile yapılması Abhazya için daha zararlı.

 

Abhazya Milli Birlik Forumu’nun özelleştirme konusundaki açıklamasında ifade ettiği büyük kurumların özelleştirilmesi konusunda yolsuzluklar olduğu, satış fiyatı ve piyasa değeri arasında fark olduğu yönündeki suçlamaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Her türlü politik güç, özellikle de muhalefet suçlamada bulunurken kesin deliller sunmalı. Aksi takdirde, bu demagoji olur. Parlamenterlere parlamento soruşturması açılması konusunda kim engel oluyor? Bizler de savaş sonrasında kimin, ne kadar mülkü özelleştirdiğini bilmek isteriz.

 

Özelleştirme fonuna gelen para nasıl harcanıyor? Milli Birlik Forumu’nun özelleştirmeden alınan paranın etkisiz, gelir getirmeyen projelere ve kutlamalara harcandığı yönündeki eleştirilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Özelleştirmeden gelen paraların nereye harcanacağı grup kararıyla belirleniyor. Bu kararlar da yayınlanıyor. Gelir getirmeyen projeler derken, bu paralarla Abhazya köylerinde yapılan köprüler mi ifade ediliyor? Oçamçira-Tkuarçal yolu mu? Tarım tekniğinin götürülmediği köylere bunları götürmek mi? Abhazya vatandaşının sosyo-ekonomik durumunun değişmesi için küçük ticari projelerin finanse edilmesi mi? Başkentten inşaat çalışmalarının yürütülmesi mi? Şunu net olarak ifade ediyorum ki, özelleştirme fonundan tek bir ruble bile hiçbir kutlama veya tören için harcanmadı! Bu kesinlikle yalan ve kolayca yalanlanabilir.

 

Özelleştirme sürecinin hızlandırılması ve Abhazya’da serbest ekonomi alanlarının oluşturulması konusundaki ifadenizi nasıl değerlendirmek lazım?

 

Moskova’da yapılan forumdaki sözlerim televizyonda yayınlandı. Bu konuyla ilgili düşüncelerimi orada söyledim ve bu konudaki spekülasyonları reddediyorum.

Defalarca sosyo-politik örgütlere, kendilerini endişelendiren konularda, şüphe duydukları konularda doğrudan yönetime başvurmaları çağrısında bulundum. Yönetim sorulan soruları cevaplamaya ve beraberce, şu veya bu problemlerin çözümü için yollar aramaya hazır. Ancak, maalesef ki, Milli Birlik Forumu’nun son açıklaması, böyle bir işbirliğini istemediklerini gösteriyor. Galiba, ülkede meydana gelen süreçlerde sorumluluk almaktansa, farklı söylentiler yaymak, yalan suçlamalara benzeyen açıklamalar yayınlamak daha kolay.

Bir kez daha bu veya başka konularda soruları olan herkese sesleniyorum: Sorularınızın cevaplarını gazete veya televizyonlarda bulamazsınız, bundan dolayı doğrudan yönetime başvurun. Her hareketimizden ötürü cevap vereceğiz. ÖZ/FT