Bagapş’tan Apsnı’nın evlatlarına

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş ülkenin bağımsızlığın 14. yıldönümü dolayısıyla halk hitaben yayımladığı mesajında savaşın kahramanlarını selamlarken Gürcistan’dan gelen yeni tehditlere dikkati çekti.

‘Çok milletli Abhazya Cumhuriyeti halkının 30 Eylül’de zafer ve bağımsızlığını kutladığını’ hatırlatan Bagapş, “Apsnı’nın oğulları ve kızları vatanlarını Gürcistan hapishanelerinden özel olarak salıverilen envai çeşit hükümlülerden ve baştan ayağı silahlı işgalci birliklerden korudu. Tüm Abhazlara duyulan kinden deliye dönen Gürcistan hükümet ordusu toprağımızı ateşe verdi, şehirlerimizi ve köylerimizi bombardıman etti, yaktı” dedi.

Bagapş mesajını şöyle sürdürdü: “Bir kez daha tekrarlıyorum; Gürcü işgalci askerlerinin tüm acımasızlığı ve küçük düşürücülüğüyle işlediği suçlar insanlığa karşı işlenen en ağır suçlara aynı safta. Gürcü olmayan tüm ülke halkı Devlet Konseyi askerlerinin acımasız terörüne, işkence ve baskılarına maruz kaldı. Düşman bilimsel-araştırma ve kültürel değerleri, tarihi arşivleri yakıtı. Abhazya halkı soykırım yaşadı. Ama bizler, ruhumuzu teslim etmedik, diz çökmedik. Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden, diasporadan, Rusya Federasyonu’nun bölgelerinden, Güney Osetya, Transdinyester, Yukarı Karabağ’dan kardeşlerimiz yardımımıza geldi. Ve düşmanı yendik! Ordumuz onları inlerine kovaladı! Ama her zaman hatırlamak lazım, özgürlük ve egemenlik savaşında binlerce yurttaşımız ve gönüllü insanımız başını verdi. Bugün halen anneler ardında bir haber bırakmadan kaybolan evlatlarını bekliyorlar. Maalesef Gürcistan iyi yönde değişmedi. Tiflis’teki son olaylar bizim yeni bir silahlı çatışma endişelerimizi doğruluyor. Kesinlikle görülüyor ki, Gürcistan’ın askeri planları halen gündemde. Ülkemize karşı sistematik olarak terör grupları, kundakçılar ve paralı katiller kullanılıyor. Ama biz her türlü gelişmeye hazırız. Hepimiz için kutsal olan bu günde şunu ifade etmek istiyorum: kazanmış olduğumuz özgürlüğümüzden tek adım geri dönmeyiz!

Abhazya Birinci Devlet Başkanı, şüphesiz lideri, çok milletli halkı birleştiren ve düşmana karşı mücadelede liderlik eden Vladislav Ardzınba’ya tebriklerimi ve uzun ömür isteğimi ifade ediyorum. Halk onunla zafere ulaştı! Kendi hayatlarını vererek vatanını koruyan kahramanların hatıraları ebediyen yaşasın! Özgürlüğümüz için hayatını veren gönüllülerin hatıraları ebediyen yaşasın. Abhazya Cumhuriyeti’nin bugün yeniden ayağa kaldıran askerlere sonsuz teşekkürler!” ÖZ/FT