Bagapş, BM elçisini uyardı

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, Sohum’u ziyaret eden BM’nin Gürcistan özel temsilcisi Jan Arno’ya Gürcistan’ı şikayet etti.

Bagapş, Gürcistan’ın bölgedeki politikasının savaş çıkarmaya yönelik olduğunu belirtip, ikili ve uluslararası anlaşmalar çerçevesinde anlaşmazlık bölgesinin silahlardan arındırılmasını istedi.

30 Aralık’ta Arno’yu kabul eden Bagapş, Gürcistan’ın bölgedeki silahlanma politikasının Abhazya’ya da aynı yolu tercih etmeye zorladığı uyarısı yaparak şunları söyledi:

"Abhazya Cumhuriyeti yönetimi defalarca Gürcü-Abhaz ayrılık sorununun çözüm sürecinde yer alan uluslararası toplumun dikkatini Abhazya ve Güney Osetya ile ayrılık sorunu olan Gürcistan’ın benzeri görülmemiş silahlanmasına çekti. Gürcü yönetiminin ayrılık bölgelerinde silahlı provokasyonları yoğunlaştırması ve askeri harekette bulunmayacağına dair garanti anlaşmasına yanaşmamasından dolayı endişelerimiz artıyor. Bu hareketleri Tiflis’in geniş askeri harekat hazırlığı olarak değerlendiriyoruz."

Bu gidişata dünyanın tepki vermemesini de eleştiren Bagapş, "Gürcistan ile ayrılık sorunlarının çözümü sürecine katılan dünya örgütleri ve devletlerin gereken tepkiyi vermediğini görüyoruz. Barış sürecine aktif olarak katılmaya çalışan ve aynı zamanda bu ülkeye silah sağlayan ülkenin durumunu anlamıyoruz" dedi.  

Bagapş, Gürcistan’a uluslararası baskı yapılmasının şart olduğunu, aksi halde Abhazya’nın da kendini savunmak için gereken karşılığı vereceğini vurguladı. ABKHG/ÖZ/FT