Ardzınba’nın adının ebedileşmesi için teklif

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’da muhalefet, 9 Mart’ta kendi köyünde törenle defnedilecek olan Abhazya’nın ilk devlet başkanı Vladislav Ardzınba’nın adının ebedileştirilmesi için anıt dikilmesi dahil bir dizi öneride bulundu.

Abhazya Milli Birlik Forumu Eş Başkanı Daur Arşba, Dünya Abhaz-Abazin Halkları Kongresi Genel Sekreteri Gennadi Alamia ve kültür vakfı ‘Abhazya-Kuzey Kafkasya’nın Başkanı Vladimir Zantaria, Ardzınba’ın hatırasının ebedileştirilmesi için yönetime başvurdu.

Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, Parlamento Başkanı Nugzar Aşuba ve Başbakan Sergey Şamba’ya yazılan dilekçede “Abhazya trajik günler yaşıyor. Tanınmış devlet adamı, yeni bağımsız Abhazya devletinin kurucusu, Abhazya Kahramanı, Ahdz-apşa (Şan ve şeref) nişanı 1. seviye sahibi, Abhazya Bilimler Akademisi akademisyeni, V. İ. Vernadsk ödülü adayı Vladislav Grigoryeviç Ardzınba hayatını kaybetti. Gerçek lider ve vatanseverin ömrü, onun derin düşünceleri, olağanüstü diplomatik becerileri ve siyasi vizyonu devletliliğimizin bundan sonra da daha da güçlenmesinde güçlü bir araç olabilecekken sona erdi” denildi.

“Ardzınba’nın Abhazya egemenliğinin ve anayasal temelinin tesisinde, vatanın Gürcü saldırganlarından kurtarılmasındaki kutsal mücadelede, Abhazya’nın uluslar arası otoritesinin sağlamlaştırılması ve bağımsızlığının tanınmasında hizmetleri büyük” diyen dilekçe sahipleri,  Ardzınba’nın hatırasının ebedileştirilmesi için başkent Sohum’daki Özgürlük Meydanı’nda bir anıtın dikilmesini ve Sohum’daki Barış Caddesi’nin adının Vladislav Ardzınba olarak değiştirilmesini teklif etti. Ayrıca Sohum uluslararası havaalanı, şehirlerin sokak, cadde ve parklarına ve askeri birliğe Ardzınba adının verilmesi, Ardzınba adına Kafkasya bilimi alanında bir milli ödül ve öğrenci bursu oluşturulması istendi.

Ayrıca Abhazya Devlet Müzesi’nde Ardzınba’nın hayatı, bilimsel ve devlet faaliyetleri ile ilgili özel bir bölüm açılmasını önerildi.

Muhalefet liderleri, Ardzınba’nın bilimsel çalışmaları ve siyasi belgelerinin toplanarak Abhazca, Rusça ve İngilizce yayınlanması, her yıl Abhazya’nın büyük yüksek eğitim kurumlarında Ardzınba’nın anısına uluslar arası konferanslar düzenlenmesi gerektiğini belirtip ekledi: “Abhazya tarihiyle ilgili ders kitapları ve gereçlerinin yeni basımında Ardzınba’nın yeni devlet tarihindeki rolünün daha fazla yansıtılması, Ardzınba’nın adıyla ilgili sembollerin dokunulmazlığının sağlanması için mevzuat kabule edilmesi gerekiyor.”

KU/ÖZ/FT