Ardzınba için konser

Sohum/Ajans Kafkas – Yaşamını yitiren Abhazya’nın ilk devlet başkanı Vladislav Ardzınba için Sohum’da bir konser verildi.

12 Mart’ta Sohum Sanatoryumu Kültür Evi’nde düzenlenen konserde sanatçılar German Haşig ve Sira Avidzba sahne aldı. Konserin sanatoryumda dinlenen 100 Rus turistin talebiyle düzenlendiği belirtildi. Sohum sakinlerinin yanı sıra askeri okul ve polis okulu öğrencilerinin de katıldığı konser Ardzınba için yazılmış ‘Ulaşa’ adlı şarkıyla başladı. Ulaşa’nın sözleri Vitali Haraniya’ya, bestesi kompozitör Toto Acapua’ya ait.

Gecede ‘Yaralanma şarkısı’, ‘Benim ülkem’, ‘ Sevgili vatanım’, ‘Abhazya ordusu’ ve sözleri Lev Lübçenko’ya ait ünlü ‘Abhazlar, Abhazlar, siz haklısınız’ adlı şarkılar okundu.

Toto Acapua ‘Abhazlar, Abhazlar, siz haklısınız’ seslendirmeden önce savaştan bir anısını da anlattı: “Vladislav Grigoryeviç Ardzınba Abhazya kahramanı olan Vianor Aşba komutasındaki ‘Gorets’ birliğinin kurulmasına öncülük etti. Birlikte oğlum da vardı. Akhbük dağlarına saldırılmadan önce akşam doğaçlama bir konser düzenlendi. Şarkılar arasında ‘Abhazlar, Abhazlar, siz haklısınız’ da vardı. Herkes şarkıyı biliyordu. Son defa oğlum da bu şarkıyı söyledi. Ertesi gün öldü… Bugün bu şarkıyı Gorets birliği savaşçılarına, Apsnı özgürlüğü için kahramanca ölen herkese adıyoruz.”

Bu şarkı söylenirken salonda herkes eşlik etti. APSNPRS/ÖZ/FT