Ankvab, Tkaçev’in yeni görevini memnuniyetle karşılıyor

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab, Aleksandr Tkaçev’in Rusya devlet başkanı Abhazya özel temsilcisi olarak atanmasını memnuniyetle karşılıyor.

 

‘Kuban’ televizyon kanalına, Krasnodar Valisinin Rusya devlet başkanı Abhazya özel temsilcisi olarak atanmasını yorumlayan Ankvab, “Bu, memnuniyetle karşıladığımız iyi bir haber. Bizim Kuban’la ve Aleksandr Tkaçev’le eskiye dayanan çok iyi ilişkilerimiz var. Abhazya’nın çıkarları açısından bu atama bizi çok memnun etti. Tkaçev’in, ülkemizin tanınmasından önceki dönemde ve Sergey Bagapş’ın devlet başkanlığı döneminde burada gerçekleştirdikleri Abhazya’da çok iyi biliniyor” dedi.

 

Ankvab konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Ekonomik ilişkiler başta olmak üzere Abhazya’da birlikte çözmemiz gereken çok iş var. Aleksandr Tkaçev’in yeni statüsü ile bu konuların çözümü hız kazanacak. Dolaysıyla RF Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in bu konuyla ilgili kararında tesadüfi bir şey yok. Bu çok dengeli bir karar ve biz bu kararı alkışlıyoruz.”

Ankvab, Tkaçev’in yeni görevi hakkında medyada yer alan yorumları ise şöyle değerlendirdi: “Son birkaç gün içinde atamayla ilgili öyle saçmalıklar okudum ki, bunların hepsi nereden çıkıyor diye şaşırmamak mümkün değil. Kimse bunun benim meselem olmadığını düşünmesin. Şunu söyleyebilirim: RF’nin Abhazya’da başarılı bir elçisi var ve Tkaçev’in yeni görevinin, büyükelçinin çalışmalarıyla bir ilgisi yok. İkincisi: 1996’da ilan edilen ekonomik ablukayı Krasnodar Kray valisinin adına bağlayanların iddialarının da kesinlikle gerçeklikle bir ilgisi yok.” ABKHZY/ÖZ/YA