Ankvab suikastı soruşturmasında son durum

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Başsavcılığı Ankvab suikastı ile ilgili son soruşturma bilgilerini kamuoyu ile paylaştı.

Abhazya Başsavcılığı, 22 Şubat’ta Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab’a düzenlenen suikast davasıyla ilgili gözaltına alınan Alkhas Hutaba, Ramzi Haşig ve isimleri açıklanmayan iki kişinin suikastı gerçekleştirmek için silah eğitimi aldıklarını açıklandı.

Ankvab’a yönelik altıncı suikast girişimi 22 Şubat’ta Gudauta bölgesi Drujba köyü yakınlarında meydana gelmiş ve devlet başkanının iki yakın koruması hayatını kaybetmişti. 12 Nisan’da Alkhas ve Timur Hutaba, Ramzi Haşig ve Anzor Butba adlı zanlılar gözaltına alındı. Ruşbey Bartsis hakkında arama emri çıkarıldı.

Başsavcılık tarafından dün verilen bilgilere göre, Ankvab suikastı ile ilgili soruşturmada yeni detaylara ulaşıldı, çeşitli silah ve mermiler bulundu.

Son soruşturma bilgilerine göre, Alkhas Hutaba, Ramzi Haşig ve kimlikleri açıklanmayan iki kişi, Almasbey Kçaç’ın talimatı ile Temmuz-Ağustos 2011’de Ritsinski boğazı ve Pitsunda’da İnkit gölü yakınlarında atış tatbikatı yaptılar. Zanlılar Kalaşnikof marka makineli tüfek ve Dragunov keskin nişancı tüfeğiyle talim yaptılar. Burada bulunan kullanılmamış mermilerin yanı sıra, Pitsunda’da ‘Kudrı’ tatil evi bölgesinde Dragunov keskin nişancı tüfeğinin bulunduğu bildirildi. Bu silah, 17 Ağustos 2011’de Gagra bölgesi Alahadzıh köyü seçmenleri ile görüşmesi sırasında Ankvab’ı öldürmek için saklanıyordu.

Aynı yerde Kalaşnikov marka tüfek ve mermilerinin de bulunduğunu kaydeden Başsavcılık, tüm bu ve mermilerin Mart 2012’de Almasbey Kçaç’ın talimatı ile gömüldüğünü açıklıyor.

Zanlıların avukatları son soruşturma bilgileriyle ilgili henüz bir açıklamada bulunmadı. Abhazya Başsavcılığında daha önce yapılan açıklamalara göre, zanlılar Anzor Butba, Ramzai Haşig ve Alkhas Hutaba, aranmakta olan Ruşbey Bartsis ile birlikte, Kasım 2011 ve 10 Şubat 2012’de Ankvab’a suikast girişiminde bulunduklarını itiraf ettiler.

Zanlılardan Timur Hutaba ve eski içişleri bakanı Almasbey Kçaç 17 Nisan’da intihar etti. Aynı gün sorgu için çağrılan Murtaz Sakaniya da intihara kalkıştı, ancak kurtarıldı ve şu anda gözaltında. KU/ÖZ/YA