Ankvab: Gürcü pasaportu öneren diplomatlar Abhazya’ya giremeyecek

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab, ‘Abhazya vatandaşlarına Gürcistan’da hazırlanan ‘tarafsız’ pasaportları kullanmayı öneren ülke diplomatları Abhazya’ya giremeyecek’ dedi.
Dün Sohum’da Almanya’nın Robert Bosch Vakfı çalışan Diter Boden ile görüşen Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab, Abhazya vatandaşlarına Gürcistan’da hazırlanmış olan ‘tarafsız’ pasaportları kullanmayı öneren ülkelerin diplomatlarının Abhazya’ya girişine izin verilmeyeceğini açıkladı.
 
Abhazya vatandaşlarının Rusya pasaportları ile Avrupa’ya girişlerinin engellendiğini ifade eden Ankvab, “Rusya pasaportu kullanan Abhazyalılar, Gürcistan çıkarlarının lobisini yapan uluslararası örgütlerce organize edilen görüşmelere gidebiliyor da, neden tedavi için Avrupa’ya gidemesinler?” şeklinde konuştu.
 
Avrupa Parlamentosu üyeleri ve Alman milletvekillerinden oluşan bir grubun Abhazya ziyaretini organize etmek için geldiğini belirten Boden ise “Avrupa Birliği ve Abhazya arasında karşılıklı ilişkilere yeni bir yön vermek söz konusu ise görüşmeye hazırız. Ancak şimdilik net sonuçlar yok. Ben Abhazya’ya saygı duyulmasını istiyorum. Sorunlar var ve ve çözüm için çıkış yolları aramak gerekiyor” açıklamasında bulundu. ABKHZY/ÖZ/YA