Ankvab, geri dönüşçülerin pasaport sorununun çözülmesi talimatı verdi

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab, geri dönüşçülere pasaport verilmesiyle ilgili bir toplantı düzenledi. Toplantıya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, İçişleri Bakanı Otar Hetsiya ve Abhazya Pasaport-Vize Dairesi Başkanı Laurens Kogoniya katıldı.

Rusya Büyükelçiliğinin Nisan 2011’de Abhazya Dışişleri Bakanlığını, geri dönüşçülere, Rusya-Abhazya sınırını geçişleri için Abhazya pasaportu verilebileceği, bu pasaportlarda kimlik bilgilerinin kişinin sahip olduğu ilk pasaportundaki bilgilere göre düzenleneceği ve önceki pasaport numarasının da yer alacağı konusunda bilgilendirdiği kaydediliyor.

Toplantıda Ankvab, bu bilginin ilgili kişilere neden ulaştırılmadığı ve geri dönüşçülere Abhazya pasaportunun verilmesiyle ilgili sürecin başlaması konusunda neden hiçbir karar alınmadığı konusunda bilgi istedi.

Ankvab “Rusya elçiliğinden nota alınmasının üzerinden yedi ay geçti. Neden bugüne kadar hiçbir ilerleme olmadı?” dedi

Aleksandr Ankvab, Abhazya Pasaport-Vize Dairesi yöneticilerini acil olarak, geri dönüşçülere Abhazya pasaportu verilme sürecinin hazırlanması konusunda görevlendirdi ve en kısa zamanda pasaportların ne zaman verilmeye başlanacağı hakkında medya üzerinden açıklama yapılmasını istedi. APSNPRS/ÖZ/YA