AKPM raportörleri: Rusya-Abhazya işbirliği anlaşması uluslararası hukuka aykırı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi raportörleri, Rusya ile Abhazya arasında imzalanması planlanan ‘işbirliği ve entegrasyon’ anlaşmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu açıkladı. 

 

Rusya ile Abhazya arasında ortak savunma, gümrük ve ekonomik bölge altyapısı oluşturulmasını öngören ‘işbirliği ve entegrasyon’ anlaşmasının Rusya tarafından hazırlanan taslak metni 13 Ekimde Abhazya parlamentosuna gönderildi. 22 Ekimde Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacimba belgenin bu hali ile imzalanamayacağını ve üzerinde çalışılması gerektiğini açıkladı.

 

Gürcistan söz konusu anlaşmanın, kendi bölgesi saydığı Abhazya’nın Rusya tarafından resmen ilhakı anlamına geldiğini savunurken Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinden (AKPM) de bu yönde bir açıklama geldi. AKPM Gürcistan raportörleri Mikhail Astrup İyensen ve Boris Siloviç anlaşma tasarısında yer alan askeri işbirliğiyle ilgili maddelerin endişe verici olduğunu dile getirdi. Raportörlerin AKPM sitesinde yayınlanan açıklamasında “Önerilen anlaşma metni, uluslararası hukuka aykırıdır ve Rusya Federasyonunun Gürcistan’ın bölgesi olan Abhazya’yı ilhak etmesi anlamına gelmektedir” ifadesi yer aldı.

Ajans Kafkas