AGİT azınlıklar için Sohum’dan talepkar

Sohum/Ajans Kafkas – Avrupa Güvenlik ve işbirliği Örgütü’nün (AGİT) Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiseri Knut Vollebaaek, Abhazya’dan özellikle Gürcü azınlığın haklarının korunmasını istedi.

Abhazya’yı ziyaret eden eski Norveç Dışişleri Bakanı Vollebaek, ülkedeki azınlıkların korunması meselesini Dışişleri Bakanı Sergey Şamba ile müzakere etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından Vollebaek, devletin resmi haber ajansı Apsnıpress’e “Şamba ile özellikle Gal bölgesindeki halkın haklarının korunması meselesini görüştük. Bu bölge halkına Gürcüce eğitim alma imkânının sağlanması lazım" açıklamasını yaptı.

Vollebaek, AGİT olarak Gal bölgesinde durumun normale döndürülmesiyle yakından ilgilendiklerini belirterek "Görüşmemizde Abhazcanın gelişmesi meselesini de ele aldık. Abhazcanın Abhazya’da gelişimi ve sağlamlaştırılmasına destek olmaya hazırız. Benden öncekiler Abhazya’da büyük çalışmalar yaptılar ve ben de bu aktif işbirliğine devam etmeyi düşünüyorum" dedi. Abhazya Güvenlik Konseyi Sekreterli Stanislav Lakoba ile de görüşen AGİT yetkilisi Gal bölgesini de ziyaret edecek.

Abhazcaya da destek olunacak

Dışişleri Bakanlığı ise görüşmeyle ilgili şu açıklamayı yaptı: "AGİT Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiserliği, Abhazca ve eğitim sisteminin Avrupalı uzmanlar ve araştırmacıların da dahil edilmesiyle geliştirilmesine tam destek vermeye hazır. Ayrıca Abhazca ve diğer dillerde özel edebiyat ve eğitim materyallerinin yayınlanmasına yardımda bulunmaya hazır olduğu ifade edildi." 

AGİT Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiserliği’nin bu tür projelerin gerçekleştirilmesinde Abhazya’nın eğitim ve kültür kurumlarıyla sıkı ilişkide olacağı belirtildi. ÖZ/FT