Adler gümrük noktasında geçiş kapasitesi üç kat artacak

Sohum/Ajans Kafkas – Şubat ayından itibaren Abhazya ve Rusya arasındaki Adler gümrük noktasının geçiş kapasitesi üç kat arttırılacak.

Rusya-Abhazya sınırı Adler geçiş noktasının gelişim programına uygun olarak Soçi’de 2012’nin ilk çeyreğinde geçiş noktasının açılacağı açıklanmıştı. Soçi Gümrüğünden Tatyana Ponomarenko’nun açıklamasına göre, açılış Şubat ayının başında yapılacak.

Ponomarenko’nun ifadesine göre, yeni geçiş noktası günde 2 bin aracın geçişine imkan verecek. Bu rakam şu anki geçiş kapasitesinin üç katına tekabül ediyor. Yeni geçiş noktasının en önemli özelliği taşıt ve yayaların her iki yöne geçiş akışının sağlanacak olması. Araçlar altı şerit geliş ve altı şerit gidiş olmak üzere hareket edecek.

Soçi’den Abhazya’ya toplam dört geçiş noktası var. Asıl yükü yaya-taşıt geçiş noktaları taşıyor, demiryolları ve deniz ulaşımının yükü kısıtlı, Rusya ve Abhazya arasında havayolu ulaşımı ise kullanılmıyor.

Abhazya’nın Gagra, Gudaut, Sohum, Oçamçira, Gulripş ve Gal bölgesi sakinleri yeni gümrük noktasının açılışının tüm bölge sakinleri için büyük imkan sağlayacağını düşünüyor.

Oçamçira bölgesi Adzubja köyünden Nadejda Gulia, SSCB’nin dağılmasının ardından ailesinin geçiminin kendi bahçelerinden elde ettikleri ürünlerin Soçi bölgesinde satışı ile sağlandığını ifade etti.

Gulia “Ailem Kazak pazarında satış yapıyor. Biz malımızı otomobilimizle Psou gümrük noktasına kadar götürüyor ve ardından pazara taşıyoruz. Ancak sınırı geçişte elbette problemler var. Sınırda çok sayıda yaya ve araç birikiyor ve sınırı geçmek çok vakit alıyor” dedi.

Abhazya’ya otobüslerle turist getiren Soçi turları da yeni geçiş noktasının işlerini arttıracağını, geçiş noktalarındaki trafiğin, turistlerin Abhazya’ya gelmesine engel olan en önemli etken olduğunu belirtiyorlar. KU/ÖZ/YA