Adıgeler: Abhazya’yı yine savunmaya hazırız

Sohum/Ajans Kafkas – Uluslararası tanınma çabalarını yoğunlaştıran Abhazya’nın Rusya ile ilişkilerini pekiştirmesine paralel Gürcistan’ın yeni bir askeri çılgınlığa kalkışacağına dair söylentiler yayılırken 1992-1993’teki Abhaz-Gürcü savaşının gazileri “Abhazya’yı savunmaya hazırız” çıkışı yaptı.

Aralık 2007’de Sohum’da üç Kafkas cumhuriyeti Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkes ve Adıgey’deki Abhazya gönüllüleri tarafından kurulan Adıge Khase, Gürcü-Abhaz hattında yaşanan gerilim üzerine 19 Nisan’da bir açıklama yaptı.

Abhazya Cumhuriyeti Adıge Khase Başkanı Anzor Goov’un imzasıyla yayımlanan açıklamada Gürcistan’ın askerli hazırlıklarından duyulan endişe dile getirilerek “Abhazya’yı yeniden savunmak için hazırız” mesajı verildi.

"Yeni bir savaş planı olanlar, binlerce gönüllünün kardeş Abhazya halkı ile beraber omuz omuza olacağını bilmeli" diyen Adıge Khase, Gürcü yönetimini akli selime davet edip bölgeyi istikrarsızlığa sürükleyecek adımlardan kaçınmasını istedi.

Mesajda "Bağımsızlık yolunda ilerleyen, Rusya ile sıkı ilişkileri olan kardeş Abhaz halkını destekleyeceğimizi açıklıyoruz ve tüm Adıge dünyasını Gürcistan tarafından yeni bir silahlı saldırı olması durumunda Abhazya’ya her türlü yardımda bulunmaya çağırıyoruz" denildi.

Adıge Khase, Rusya’yı ‘bölgede barışı koruyan güç’ olarak nitelerken Moskova’nın Abhazya’daki vatandaşlarını korumak için gereken tüm önlemleri alacağından şüphe duymadıklarını kaydetti.

Kuzey Kafkasya’nın yanı sıra Rusya’nın farklı bölgeleri, Türkiye, Suriye, Ürdün ve Almanya’dan savaşa katılan gönüllülerden 268’ü hayatını kaybetmişti. Savaşa Abhazya tarafından 12 bin kişi katılmış, yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetmiş, 5 bin kişi de yaralanmıştı. 30 Eylül’de savaşın zaferle sonuçlanmasını Bağımsızlık Günü olarak kutlayan Abhazya, bu sene 15. yıldönümünü geniş katılımla kutlamaya hazırlanıyor KU/ÖZ/FT