Abhazya’nın yeniden imarına dair…

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya, Soçi’de yapılacak 2014 Kış Olimpiyat Oyunları için Rusya’nın yürüttüğü hazırlıklara paralel olarak 1992-1993 savaşının izlerini silip yeniden yapılanmayı gündemine alırken başkent Sohum’da önemli bir konferans düzenlendi.

‘Kafkasya Turistik Yerleri 2008′ ve ‘Yeni Yıl Mimarlık Sempozyumu 2008′ gibi iki başlıktan oluşan konferansta Abhazya ve Karadeniz kıyı boyunda yeniden yapılanmanın tarihi, kültürel ve mimari boyutları tartışıldı.

Abhazya İnşaat ve İmar İdaresi, Rusya Mimarlık ve İnşaat Bilimleri Akademisi, Rusya Mimarlar Birliği, Moskova Mimarlar Birliği, Bölgelerarası Rusya Mimarlar Birliği ‘Güney Mimarlık Cemiyeti’ tarafından organize edilen konferansa Abhazya ve Rusya Federasyonu’ndan önde gelen mimarlar, inşaat mühendisleri, bilim adamları, çevreciler, inşaatçılar, pedagoglar, üniversite öğrencileri, ekolojik inşaat malzemeleri üreten firmalar katıldı.

15 Ocak’taki açılış oturumunda Abhazya İnşaat ve Mimarlık İdaresi Başkanı Marina Arşba, Devlet Başkanlığı Sekreteri Valeri Arşba ve Sohum Belediye Başkanı Alias Labahua katılımcıları selamladı. Moskova’da iş gezisinde olması nedeniyle konferansa katılamayan Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş da bir mesaj gönderdi.

Belediye Başkanı Labahua konuşmasında, 1992-1993 Gürcü-Abhaz savaşının binlerce Abhazya vatandaşının hayatına mal olduğunu ve büyük yıkımlar getirdiğini ancak artık bu talihsiz dönemin izlerini silmek için yıkılan yerlerin yeniden yapılmasını istediklerini kaydetti.

Rusya Mimarlar Birliği Başkanı Yuri Gnedovski da, en son 25 yıl önce geldiği Abhazya’yı yeniden görmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtirken bir uyarıyı ihmal etmedi: “Abhazya’nın turistik yerlerinin korunmasını istiyoruz. Şehrin yeniden inşasında mimari yapı bozulmamalı ve tüm inşaatlar batılı tarzda olmamalı.”

Rusya Mimarlık ve İnşaat Bilimi Akademisi’nden S. Çistyakov yeni sosyo-ekonomik şartlarda şehir inşa politikası konusunda tebliğ sunarken, Soçi Şehir İnşa Konseyi adlı sivil örgütün başkanı akademisyen Olga Kozinskaya konuşmasında Olimpiyat projeleri ışığında yakın bölgelerin gelişmesini konu aldı.

İnşaat ve Mimarlık İdaresi Başkanı Marina Arşba da şehrin gelişimindeki ekolojik boyutlar üzerine durdu. Abhazya Devlet Ekoloji Hizmeti Başkanı Roman Dbar da, endüstri ve sivil inşaatın ekolojik güvenliği konusuna anlattı.

Abhazya Tarih-Kültür Mirası Koruma Dairesi Başkanı Vadim Bjaniya, Soçi’de Olimpiyatların yürütülecek olmasına bağlı olarak batı Abhazya bölgesindeki tarih-kültür mirasının korunması meselesi hakkında konuştu. APNPRS/ÖZ/FT