Abhazyalılar ekonominin gidişinden memnun değil

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Devlet Başkanlığı bünyesindeki Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından yürütülen araştırma sonuçlarına göre, vatandaşların yüzde 41’i ekonomik gelişim seviyesinin yetersiz olduğunu düşünüyor.

Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin ‘Abhazya Cumhuriyetinin sosyo-ekonomik gelişim durumu ve perspektifleri’ adlı sosyal araştırması çerçevesinde vatandaşlara yöneltilen, “Ekonomik gelişim düzeyini yeterli buluyor musunuz?’ sorusuna, ankete katılanların yüzde 41 olumsuz, yüzde 34’ü ise olumlu cevap verirken, geriye kalanlar ise konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunamadı.

Ekonominin gelişimine engel olan faktörler konusunda katılımcıların yüzde 26’sı yolsuzluk, yüzde 21’i savaş sonuçları, yüzde 19’u hukukun etkisizliği, yüzde 14’ü de devletin etkisizliğini ön planda değerlendirdi.

Ankete katılanların yüzde 27’si tarım ve turizm, yüzde 12’si sanayi, yüzde 11’i inşaat, yüzde 10’u ise hizmet sektörünün ekonominin gelişimini için öncelikli sektör olduğunu düşünüyor. Yüzde 5, ticaret, yüzde 4 gıda, yüzde 3 de ulaşım sektörüne ağırlık verilmeli değerlendirmesinde bulunuyor.

Anket sonucunda göre katılımcıların yüzde 75’i haberleri medyadan alıyor, yüzde 18’i sosyal çevre, yüzde 3’ü yerel idari organlar, yüzde 2’si ise yönetimin üst düzey temsilcileri kanalıyla gelişmelerden haberdar olduğunu belirtiyor. APSNPRS/ÖZ/YA