Abhazyalı sanatçılar: ABD çekilsin

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’daki sanat örgütleri Gürcistan’a her türlü desteği sağlayan ABD’nin savaştaki sorumluluğunu üstlenip Kafkasya’dan elini eteğini çekmesi çağrısı yaptı.

Abhazya-Kuzey Kafkasya Kültür Vakfı, Özgürlük ve İrade Gazeteciler Birliği, Abhazya Cumhuriyeti Kültür Vakfı, Abhazya Sosyal Araştırmalar Enstitüsü, Abhazya Yazarlar Birliği, Abhazya Devlet Drama Tiyatrosu ve Abhazya Ressamlar Birliği ortak bir bildiri yayımlayarak, ABD’nin Gürcistan’a tek taraflı yardımları nedeniyle artık anlaşmazlıkların çözümünde arabulucu olamayacağını vurguladı. Bildiride “ABD yürüttüğü siyasetin sonuçlarından ötürü siyasi ve hukuki sorumluluğunu üstlenmelidir” denildi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, AGİT Genel Sekreteri Marc Perrin de Brichambaut, UNESCO Koiçiro Matsuuri, Dünya Gazeteciler Birliği, Uluslararası PEN Kulübü Başkanı İrci Gruşe ve Rusya Kültür Vakfı’na da gönderilen bildiride şu ifadeler yer aldı:
"Amerikalı ve bazı Avrupalı siyasetçilerin yeniden Mikhail Saakaşvili başkanlığındaki Gürcü askeri suçlularını koruma ve himaye etme girişimleri meşru bir öfke nedenidir. 7Ağustostan 12 Ağustos 2008’e kadar Güney Osetya’da yaşanan trajik olaylar tüm dünyayı derinden endişelendirdi. Daha önceleri de defalarca Gürcistan tarafından silahlı saldırılara maruz kalmış Oset halkına büyük zararlar verildi. Güney Osetya Cumhuriyeti’nin sosyo-ekonomik durumu yıkıldı. Hayati açıdan önemli kurumlar yok edildi. Tüm bu olanlar uluslararası hukuka göre soykırım dışında bir şeyle adlandırılamaz. Gürcü işgalci askerleri 1992-1993 Abhazya’daki savaşta da devlete büyük maddi kayıplar verdirdi, binlerce sivilin ölümüne neden oldu.”  KU/ÖZ/FT