Abhazya’dan depremzede Şili’ye sembolik yardım

Santiago/Ajans Kafkas – Latin Amerika turu sırasında Şili depremine yakalanan Abhazya heyeti, temaslarını sürdürürken depremzedelere sembolik olarak yardımda bulundu.

Ajans Kafkas’a ulaşan bilgilere göre havaalanının kapanması yüzünden günlerce Şili’de mahsur kalan Abhazya Dışişleri Bakanı Maksim Gunciya ile parlamenter Soner Gogua’dan oluşan heyet çadır ve yer yatakları tedarik edip deprem mağdurlarına dağıtılmak üzere Sili Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Carlos Evgeniyo Xorkiera’ya teslim etti. Paketlerin üzerine de Abhazya bayrağı ve ‘Abhazya halkından Şili halkına’ yazısı yapıştırıldı.

İnsani jestlerin yanı sıra Xorkiera ve yardımcısı Jaime Ale Yarad ile yapılan görüşmede Abhazya ve Şili Ticaret ve Sanayi Odaları arasında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik bir anlaşma imzalandı. Abhazya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı sıfatıyla anlaşmaya imza koyan Gogua, “Bu anlaşmanın ardından Latin Amerikan ülkeleri ve özellikle Şili’de üretilen malzeme ve ürünlerin hem Abhazya pazarına hem de Abhazya üzerinden Rusya’nın güney bölgelerine ulaştırılması mümkün olacak” dedi.

Şili’nin Rusya Federasyonu ile ticaret hacmi 2009 kayıtlarına göre 250 milyon dolar, Türkiye ile 600 milyon dolar civarında. Gogua’ya göre bugüne kadar Rusya pazarına St. Petersburg limanı üzerinden giren Şili mallarının bundan sonra Abhazya üzerinden hem Kuzey Kafkasya hem de Rusya Federasyonu’nun diğer bölgelerine gönderilmesi mümkün olacak. Rusya Şili’den ağırlıklı olarak et, deniz ürünleri, meyve ve sebze, balık unu satın alıyor.

Şili Parlamentosu’nda yapılan görüşmelerde de parlamentolar arası çalışma grubunun oluşturulmasına yönelik bir taslak sunuldu. Abhazya heyeti Santiago’nun en önemli organik ürün üreticisi Coesam Group’un başkanı Carlos Amin başkanlığında işadamlarıyla da işbirliği olanaklarını müzakere etti. Görüşmede Abhazya’nın yatırım imkanları özellikle de çay üretim potansiyeli üzerinde duruldu. Şili devlet kanalı TVN de deprem yardımı ve TSO ile yapılan anlaşmaları ekrana getirip Gunciya ile de röportaj yaptı. Gunciya savaş ve ciddi ambargolar geçinmiş Abhazyalılar olarak Şili’nin depremle yaşadığı acıları anlayabildiklerini vurguladı. FT