Abhazya’da kayıp altı askerin daha kimlikleri tespit edildi

Abhazya’da 1993’den beri kayıp olarak kabul edilen altı kişinin kimliği ceset kalıntılarından teşhis edildi.

Zagreb’de bulunan laboratuarda Uluslararası Kızıl Haç Komitesinin katkıları ile yürütülen çalışmalar sonucunda, Abhazya ordusundan altı askerin ceset kalıntılarından kimlikleri tespit edildi.

 

1994’den itibaren Abhazya devlet başkanlığı bünyesinde kurulan devlet komisyonu, askeri çatışmalar döneminde kaybolan Abhazya ordusu askerleri ve sivil vatandaşlar hakkındaki bilgileri toplamaya çalışıyordu.

 

1998’de Abhazya komisyonu resmi olarak Uluslararası Kızıl Haç Komitesi  başkanına kayıpların bulunmasına yardımcı olmaları talebiyle başvuruda bulundu. O zamandan beri de Kızıl Haç Komitesi, bu süreçte aktif olarak yer alıyor.

 

Mart 1993’den,( Gürcistan-Abhazya savaşından) beri altı asker kayıp olarak kabul ediliyordu. Uzmanlar kayıp kişilerin 1971 doğumlu Azamet Tarba, 1971 doğumlu Zurab Agrba, 1958 doğumlu Leonid Haguş, 1967 doğumlu Daur Gamisoni, 1947 doğumlu Tariel Tapagua, 1965 doğumlu Vitali Koncariya olduklarını tespit etmeyi başardı.

 

Kayıplarla ilgili hükümet komisyonu çalışmalarına öncülük eden Abhazya başbakan yardımcısı İndira Vardaniya, ceset kalıntılarından kimlikleri tespit edilen askerlerin ailelerinin bilgilendirildiğini açıkladı.

 

İndira Vardaniya “ Şu anda kimliği tespit edilen askerlerin ceset kalıntıları ile ilgili Sohum’daki laboratuarda, hazırlık çalışmaları yürütülüyor. Cenazelerin defin yeri ve tarihini belirleme konusunda yakınlarının taleplerinden yola çıktık. Hepsi de askere yakışan şekilde merasim ile defnedilecek” dedi.

 

Azamet Tarba ve Zurab Agrba’nın Sohum’da Şeref Pakında defnedilmesi, geri kalan isimlerin ise aile mezarlıklarına defnedilmesi planlanıyor.

 

Gürcistan-Abhazya savaşında kaybolanlar listesinde Abhazya tarafından 150 isim bulunuyordu. Yürütülen çalışmalar sayesinde bu kayıp kişilerden 13’ünün durumu açığa çıktı. Vardaniya “ Uluslararası Kızıl Haç Komitesine değeri ifade edilemeyecek çalışmalarından, anlayışından ve desteklerinden ötürü minnettarız” dedi.

 

Şeref Pakında isimleri bilinen askerlerin yanı sıra Gürcistan-Abhazya savaşında ölen kimlikleri tespit edilemeyen 60’dan fazla kişi de defnedildi. Temmuz 2013’de uzmanlar, buradaki kimliği belirsiz cesetlerden DNA testi amaçlı örnekler almıştı.

 

Aralık 2013’de yedi askerin kimlikleri tespit edildi, üçü ailelerinin talebi ile yeniden Şeref Parkına defnedilirken, dördü aile mezarlarına defnedilmişti.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas