Abhazya, Rusya ile askeri anlaşmaya hazır

Moskova – Gürcistan’ın Kodor Vadisi’ne askeri mühimmat ve personel sevk ettiğine dair açıklamalarına karşın Abhazya da Rusya ile askeri himaye anlaşması imzalayabileceğini duyurdu.

Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba, RİA Novosti’ye Gürcistan’ın savaş hazırlığı içinde olduğunu belirterek, "Gürcistan’ın topraklarımıza tecavüzünden korunmak için Rusya ile askeri işbirliği anlaşması imzalamaya hazırız. Askeri himaye statüsü ve ekonomik işbirliği karşılığında Rusya’nın bölgedeki çıkarlarına saygı gösteririz” açıklamasını yaptı. Şamba "Bizler, Rusya’nın Abhazya’da askeri çıkarları olduğunu anlıyoruz, çünkü burası stratejik önemi olan bir bölge. Her zaman da böyleydi. İşte bunun için tüm tanınmış ülke liderlerinin görüşmelerinde küçük Abhazya’dan söz ediliyor" ifadelerini kullandı.

Şamba, Moskova Radyosu’na demecinde de "Abhazya, Rusya’ya askeri üsler kurması için ihtiyacı olan her şeyi temine hazır” dedi.

Şamba’nın çıkışı Rusya Savunma Bakanlığı’nın Abhazya ve Güney Osetya’ya takviye asker gönderme kararını ilan etmesinin ardından geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, bölgede konuşlu Rus barış gücü askerleri ya da Rus vatandaşlarına saldırıya karşı gereken karşılığın verileceği uyarısı yaparken BDT elçisi Valeri Kenyaikin ‘Rusya’nın olası bir saldırısı karşısında askeri harekat dahil her türlü yolla müdahale edeceğini’ söylemişti. Tiflis ise bunu ‘Saldırı tehdidi’ diyerek protesto etmişti. (Ajans Kafkas)