Abhazya Rus üssü istiyor

Sohum – Gürcistan’la savaşın eşiğinde duran Abhazya, güvenlik garantisi olarak gördüğü Rusya’nın topraklarında kalıcı bir askeri üs açmasını istiyor.

Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, tam da Gürcistan yönetiminin Rusya’nın Gürcülerin sınıra askeri yığınak yapmasına misilleme olarak Abhazya’ya ilave barış gücü askeri göndermesi karşısında uluslararası toplumu örgütlemek için “Rusya Abhazya’yı kendi topraklarına katmak istiyor” iddiasıyla ortaya çıktığı bir sırada "Abhazya toprağında Rusya’nın askeri üssünü istiyoruz" dedi.

Reuters ajansına konuşan Bagapş, "Evet, Rus askeri üssü istiyoruz. Bu bizi koruyacaktır" ifadelerini kullandı.

Bagapş, Rusya ile askeri işbirliği talebine şu izahatı getirdi: "Çin silahlı kuvvetlerinin tehdidine karşı ABD ile Tavyan arasında olduğu gibi Moskova ile pekâlâ askeri işbirliği anlaşması imzalanabilir. Eğer Rusya da isterse askeri işbirliği anlaşması yapmaya hazırız. Küçük, egemen ve demokratik bir devlet olarak kalkınabilmemiz için, garantilere, güvenlik garantilerine ihtiyacımız var. Avrupa’nın, bütün dünyanın Gürcistan’ı silahlandırması çok da iyi değil. Bu bizi de silahlanmak zorunda bırakıyor.”

Bağapş, " Gürcistan Post-Sovyet bölgesinde en fazla silahlanan ülke. Bunu Abhazya ve Güney Osetya sorunlarını güçle çözebilmek için yapıyor. Gürcistan Abhazya ya da Güney Osetya sorunlarını güçle çözemeyeceğini artık anlamak zorunda. Bu asla işe yaramaz. Savaş istemiyoruz. Tanrı korusun savaş çıkarsa Gürcistan kesinlikle kaybeder” diye konuştu.

Abhazya lideri Tiflis’in Batı ile entegrasyon hedeflerine dair de “Gürcistan yolunu çizmiş. NATO üyeliği olsun Avrupa Birliği üyeliği olsun Batı ittifaklarına girmek istiyorlar. ABD ile yakın müttefik oldular. Ancak onların seçimi kesinkes biz olmadan olacak. Çünkü biz de yolumuzu çizmişiz" değerlendirmesini yaptı. (Ajans Kafkas)