Abhazya Parlamentosu’ndan müzakere şartı

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Parlamentosu Gürcistan’la müzakere masasına oturmanın şartlarını bir tavsiye kararıyla deklare etti.

Parlamento Devlet Başkanı Sergey Bagapş’a BM Genel Sekreterliği Dostluk Grubu tarafsız bir tutum izleyinceye ve Gürcistan Moskova Anlaşması başta olmak üzere diğer anlaşma ve kararlara uyuncaya kadar Gürcülerle müzakereden sakınması çağrısı yaptı.

Uluslararası toplumun Abhaz-Gürcü sorunuyla ilgili gelişmeler karşısında açıkça Gürcistan’dan yana tutum belirlemesi üzerine olağanüstü toplantı ile durum değerlendirmesi yapan parlamento bu aşamada Tiflis’le hiçbir şekilde müzakere yapılmamasını benimsedi. Zaten Bagapş yönetimi de, Gürcistan 2006’da Kodor’a asker sevk ettiğinden beri çatışma bölgesini askerden arındırmayı öngören 1994 Moskova Anlaşması ve BM Güvenlik Konseyi kararları yerine getirilmedikçe müzakerelerin başlamayacağını defalarca deklare etmişti.

Parlamento, kararında BM Genel Sekreterliği Dostluk Grubu üyelerinin Rusya Federasyonu’nun Abhazya’ya dayatılmış ambargoyu tek taraflı kaldırma kararına olumsuz tepki vererek tarafsızlıklarını yitirdiklerini belirterek “Abhazya’ya ekonomik ambargoyu destekleyerek Abhazya halkının gelişme hakkını reddettiler. Gürcistan’ın açık provokasyonları BM ve Dostluk Grubu ülkeleri tarafından gereken objektif değerlendirmeye tabi tutulmuyor" dedi. KU/ÖZ/FT