Abhazya Parlamentosu’ndan Batı’ya çağrı

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Parlamentosu, Rusya’nın ambargonun kaldırılması ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi kararına Batılıların tepki göstermesi ve Gürcistan’ın Rus barış gücü askerlerini gönderme çabaları üzerine NATO, AB ve ABD’ye bir mesaj gönderdi.

Parlamentonun yayınladığı mesajda "Abhazya Cumhuriyeti ve halkı bölgede güvenlik ve barışın garantörü Rusya Federasyonu’nun rolüne büyük önem veriyor, Gürcistan’ın inisiyatifiyle BDT ülkelerinin Abhazya’ya karşı uyguladığı ticari-ekonomik yaptırımları tek taraflı iptal etmiş olmasından ötürü derin şükranlarını ifade ediyor" denildi.

Ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Abhazya ile ilişkilerin geliştirilmesi kararının Abhazya’da son derece olumlu karşılandığı belirtildi.

Milletvekilleri, “Kosova’yı tanıyan ülkelerden bazılarının Rusya’nın Kafkasya bölgesinde istikrarı ve barışı sağlamlaştırmaya yönelik önlemlerine karşı çıkmalarına, Kosova’nın bağımsızlığını kabul ederken başka halkları bundan alıkoymaya çalışmalarına anlam veremediklerini” vurguladı. 

Vekiller, ‘Gürcistan’ın bazı NATO ve AB ülkeleri tarafından askeri-siyasi açıdan destekleniyor olması bölgede gerginliği artırıyor ve Abhazya’ya karşı güç kullanmaya tahrik ediyor’ uyarısı yaptı. Mesajda, Tiflis’in suçlamalarının aksine “bölgedeki Rus barış gücü askerlerinin istikrarı sağlayan faktör olduğu” savunuldu. Abhazya’nın devletin güvenliği ve bağımsızlığını korumak için gereken tüm önlemleri alacağı vurgulayan parlamento, NATO, ABD ve AB’ye Gürcistan’a askeri ve siyasi desteği kesmeleri çağrısı yaptı. ÖZ/FT