Abhazya Oteli gitti gidiyor

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Parlamentosu, başkent Sohum sahilindeki Abhazya Oteli’ni 60 milyon rubleye satmaya karar verdi.

1986’da çıkan bir yangın sonucunda yanan otelin özelleştirilmesiyle ilgili kanun dünkü parlamento oturumunda oy çoğunluğuyla kabul edildi. ‘Eski Abhazya Otelinin Özelleştirilmesi’ adlı kanun tasarısı devlet başkanın parlamentodaki özel temsilcisi Aleksadnr Adleyba tarafından parlamentoya sunulmuştu.

SSCB döneminde 1936’da inşa edilen otel, Sohum’un en önemli yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Çıkan yangının ardından binanın yeniden kullanılır hale getirilmesi için başlatılan çalışmalar 1989’da durdurulmuştu. 1992-1993 savaşı ve sonrasında başlayan ekonomik ambargolar yüzünden yönetim tekrar oteli işler hale getirememişti.

Otelin satılması önerisi milletvekilleri arasında ciddi tartışmalara neden oldu. Ancak oturumda tasarıyı destekleyen vekiller tamamen elden çıkmadan yapının özelleştirilmesi gerektiği üzerinde durdu. Devlet Malları İdare ve Özelleştirme Devlet Komitesi Başkanı Konstantin Katsiya, “Otel on yıldır satışta, ancak son zamana kadar kimse talepte bulunmadı. Yarı yıkık vaziyetteki otele ilk talep başkanlığını Timur Temirbulatov’un yaptığı ‘Konti’ firmasından geldi” dedi.

Vekillerin endişesi

Milletvekilleri Aleksandr Çengeliya, Adgur Haraziya ve Vitali Smır otele biçilen 60 milyon rublenin çok düşük olduğu eleştirisini getirerek bu konuda ciddi bir çalışma yürütülmesinin gerektiğini vurguladı. Milletvekili Valeri Kvarçiya da, özelleştirmenin milli güvenlik açısından tehdit oluşturacağını savundu. Daur Arşba, Rita Lolua, Valeri Kvarçiya, Sergey Matosyan, Adgur Haraziya, Vitali Smır ve Valeri Bganba ise sorumluluk almamak için oturuma katılmayacaklarını yazılı olarak deklare etmişti.

Daha önce muhalefetteki Abhazya Birlik Forumu, otel için 60 milyon ruble teklif sunan Konti’nin arkasında Gürcü işadamı Mikhail Mirilaşvili olup olmadığını sormuştu. Konti adlı iki şirketin olması kafaları karıştırmıştı. Biri St.Petersburg’ta iş yapan Gürcistan kökenli Yahudi işadamı Mirilaşvili’ye, diğeri Rus işadamı Timur Timerbulatov’a aitti. Başbakan Aleksandr Ankvab da, otele talip olan Konti’nin şu an hapiste olan Mirlaşvili ile bir ilgisinin olmadığı yanıtını vermişti. APSN/KU/ÖZ/FT