Abhazya muhalefeti: Kosova gibi bizi de tanıyın

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’da muhalefette yer alan Milli Birlik Forumu, Kosova’nın geri dönüşü olmayan bir emsal teşkil ettiğini belirtip Abhazya’nın da uluslararası toplum tarafından bağımsız bir devlet olarak tanınması çağrısı yaptı.

Dünya ülkelerine ve özellikle Rusya’ya seslenen Milli Birlik Forumu Başkanı Daur Arşba, Abhazya ile Gürcistan arasındaki hukuki ve yönetsel bağın SSCB’nin dağılmasıyla sona erdiğini, geçen zaman zarfında Abhazya’nın gerek iç gerek dış politikasıyla demokratik hukuk devleti olduğunu ispatladığını belirterek “Abhazya’yı tanıyın” dedi. Dünkü açıklamasında Kosova’nın kendi kaderini tayin emek isteyen halklar açısından benzersiz bir emsal teşkil ettiğini belirten Arşba, “Kurbanlar vererek kendi özgürlük ve bağımsızlık hakkını kazanmış olan Abhazya’nın bu hakkı uluslararası toplumlar tarafından kabul edilmelidir” diye konuştu. Arşba, Abhazya’ya 15 yıldır ambargo uygulandığını, savaş sırasında ülkeyi terk etmiş Gürcü mültecileri dönüşü konusunda Sohum’un tek taraflı adımlar attığını, tüm bunlara rağmen BM ve Gürcü-Abhaz ayrılık meselesinde arabulucu olan ülkelerin desteğini alamadığını söyledi.

Vladimir Putin’in devlet başkanlığı döneminde Moskova’nın Abhazya politikasını değiştirdiğini belirten Arşba, Rusya’nın Abhazya halkının korunması açısından garantör rolü oynadığını savundu. Arşba iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi yönündeki son açılımların da Abhazya halkı tarafından derin şükranla karşılandığını belirtti. KU/ÖZ/FT