Abhazya için özerklik önermiş Boden de çark etti

Sohum/Ajans Kafkas – Abhaz-Gürcü sorununa ilişkin özerklik temelinde bir plan sunmuş olan BM’nin eski özel temsilcisi Dieter Boden Kosova’nın bağımsızlık ilanının ardından Abhazya’nın da artık tanınması gerektiği noktasına geldi.

Boden "Kosovalıların almış olduğu şeyi Abhazlar için kabul etmemek yasal mı" sorusuyla Abhazya’nın bağımsızlığının tanınması çabalarına hak verdi. Almanların en saygın dergisi Der Spiegel muhabiri Von Uwe Klußmann’a konuşan Boden, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili’nin de ‘yeni bir silahlı çatışma tehlikesini içinde gizleyen hareketlerinden’ ötürü eleştirdi. Boden Rusya’yı da bir yandan arabulucu rolü üstlenirken diğer yandan Abhazya yönetimi üzerinde siyasi baskı kurmakla suçladı. Rus edebiyatı uzmanı olup 1994-1997’de Gürcistan’da AGİT misyon başkanlığı ve 1998-2002’de BM Genel Sekreteri’nin Abhaz-Gürcü sorunuyla ilgili özel temsilciliği görevlerini yürüten Alman diplomatın ‘Boden Planı’ olarak anılan çözüm planı, iki taraf arasında yetki paylaşımını öngörüyordu. Abhazya öneriyi incelemeyi bile reddetmişti.
Şubatta Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba, ‘Boden Planı’nın tükendiğini ve yeni yaklaşımlar aramak gerektiğini söylemişti. Şamba, Gürcistan’ın çıkarlarını temsil ettiğini belirttiği Boden Planı temelinde müzakere olamayacağını defalarca açıkladıklarını hatırlatmıştı. KU/ÖZ/FT