Abhazya halkı Ankvab’a düzenlenen saldırıya tepkili

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya halkı Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab’a düzenlenen saldırıya tepkili.

Ankvab’a düzenlenen saldırıyı protesto etmek amacıyla dün Sohum, Gudauta, Tkuarçla ve Oçamçira’da mitingler düzenlendi. Mitinglere katılınlar bugüne kadar Ankvab’a düzenlenmiş olan suikast girişimlerinin hiç birinin aydınlatılamamış olmasından dolayı tepkilerini dile getirdiler.

Dün Ankvab’a altıncı kez düzenlenen suikast girişiminde, devlet başkanının bir koruması öldü, iki koruması yaralandı, kendisi ise zarar görmedi.

Sohum’daki eyleme katılanlardan Mizan Zuhba “Saldırıyı kınıyor ve suçluların bulunarak cezalandırılmasını istiyoruz. Bu saldırı ülkemize karşı bir eylemdir, bu yüzden hep birlikte mücadele etmeliyiz” dedi.

Yönetmen Vyaçeslav Ablotiya ise “Devlet başkanı kişiliğinden bağımsız olarak devletin sembolüdür. Ona yapılan saldırı ülkemize yapılmıştır. Bu utanç verici saldırıya karşısında bir şeyler yapmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Protesto eylemlerine katılanlar dışında saldırıyla ilgili düşüncelerini paylaşanlardan, Devlet Tiyatrosu oyuncusu Kiasov Hagba, “Ankvab’a daha önce de saldırılar düzenlendi, ancak nedense kimsenin failler hakkında bir bilgisi yok. Bu bana çok ağır geliyor. Faillerin ortaya çıkarılmasından sorumlu olan kişiler var. Onların bir şeyler yapması gerekmiyor mu?” ifadelerini kullandı.

Abhazya Parlamentosu milletvekili Batal Kobahiya, “Bu tür saldırıların Aleksandr Ankvab’ın şahsına değil güvenliğimize ve istikrarımıza yönelik saldırılar olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle belirli güçler bizim bazı ülkeler tarafından tanınan bağımsız bir ülke olmamızdan hoşnut değil. Barış ve istikrarı hedeflememiz birilerinin hoşuna gitmiyor” dedi.

Abhazya gençlik ve spor komitesi Başkan Yardımcısı Gudis Agrba ise şöyle konuştu: “Devlet başkanımıza yapılan tüm saldırılara karşı tepkiliyiz. Sabahtan beri ülkenin her yerinden gençler, protesto gösterilerine destek olmamız için bize başvuruyor. Ankvab, halkımızın kendi ayakları üzerinde durarak iyi bir yaşam sürmesi için en çok sorumluluk alan az sayıdaki insandan biri. Ancak buna engel olmak isteyenler var. İçişleri Bakanlığına bir an önce bu suçu açığa çıkarmaları için sesleniyoruz”.

Ankvab’a düzenlenen saldırıyla ilgili olarak Birleşik Abhazya Partisi bir açıklama yayınladı. Saldırının ancak Abhazya ve Abhaz halkının düşmanları tarafından gerçekleştirebileceğinin vurgulandığı açıklamada, “Aleksandr Ankvab demokratik yolla, Sergey Bagapş’ın ölümünün ardından Abhazya Devlet Başkanı seçilmiştir. Kendisi, tüm enerjisini, tecrübesini ve bilgisini genç Abhazya devletinin geleceği için harcamaktadır. Abhazya halkı devlet başkanlarının önderliğinde Abhazya devletinin güçlenmesi, her bir vatandaşının yaşam kalitesinin artması için elinden gelen her şeyi yapıyor. Kimsenin bu tür terör eylemleri ile hiçbir şey elde edemeyeceğine ve suçluların cezalandırılacağına inanıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Muhalif Abhazya Milli Birlik Forumu partisi de devlet başkanını hedef alan terör eylemini kınadı. Milli Birlik Forumu açıklamasında güvenlik güçlerine yönelik sert eleştirilere yer verdi: “Yalnız sade vatandaşların değil Abhazya Devletinin üst düzey yetkililerinin bile yaşam ve güvenliğinin garanti altında olmadığı şartlarda bağımsızlığımızın tanınması temin etmek zor olacaktır. Ankvab’a yönelik daha önceki saldırıların faillerinin bulunamaması açığa çıkarılmaması milli güvenlik sisteminin olmayışını ve güvenlik organlarının yetersizliğini doğrulamakta, bu da istikrarsızlığa sebep olmaktadır”. 

Ankvab’a düzenlenen saldırı, Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından ülkede yapılacak parlamento seçimleri öncesinde istikrarı bozmaya yönelik bir girişim olarak değerlendirildi. Gürcistan Parlamento Başkanı David Bakradze ise Ankvab suikastının sorumluluğunu Rusya’ya yıktı. Bakradze, “Saldırının sebebi hakkında bir şey söyleyemem, ancak uluslararası hukuka uygun olarak, bugün Abhazya’da meydana gelen tüm süreçlerden, bu bölgeyi ‘işgal’ etmiş olan devlet, yani Rusya sorumludur” dedi. KU/ÖZ/YA