Abhazya Dışişleri Bakanı, Kızıl Haç Abhazya misyon başkanını kabul etti

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, Uluslararası Kızıl Haç Komitesi’nin Abhazya’daki Misyon Başkanı İnske Vandormayl’ı kabul etti.

28 Ekim’de gerçekleşen görüşmede Vandormayl, Dışişleri Bakanı Çirikba’yı Kızıl Haç’ın ülkede yürüttüğü projeler konusunda bilgilendirdi. Abhazya Dışişleri Bakanı Çirikba ise Vandormayl’a ziyaretinden ötürü teşekkür etti ve uzun yıllardır Abhazya’da Kızıl Haç ile faydalı bir işbirliği geliştirdiklerini belirtti. Çirikba ayrıca, Kızıl Haç’ın, bölgede bulunan uluslararası örgütler arasında çok sayıda insani sorunun çözülmesi konusunda kilit rol oynayan örgütlerden biri olduğunu kaydetti.

1992-2007 döneminde Kızıl Haç, çeşitli gıda yardımı organizasyonları yürüttü, ortopedi programı gerçekleştirildi ve Gagra hastanesinde protez hazırlanması için finansal destek sağlandı. Bugün halen bu program Kızıl Haç’ın desteği ile yerel yönetim tarafından gerçekleştiriliyor.

Şu anda ise Kızıl Haç Misyonu mayından zarar görenlere yönelik tıbbi yardım ve psikolojik destek projesini yürütüyor. Kızıl Haç’ın bilgilerine göre Abhazya’da bu yardıma ihtiyacı olan yaklaşık 700 kişi var. İnsk Vandormayl’ın ifadesine göre, şu anda 100 kişiye bu proje kapsamında destek veriliyor. Ayrıca 2009’dan beri Kızıl Haç Abhazya Misyonu’nun kayıp ailelerine psikolojik destek programı devam ediyor. APSNPRS/ÖZ/YA