Abhazya Dışışleri Bakanı: Gürcistan’la barış için çalışmaya devam edeceğiz

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba 14 Aralık’ta Cenevre’de yapılacak olan Transkafkasya’da güvenlik ve istikrar konulu görüşmelerin on sekizincisinde Gürcistan ile barış anlaşması yapılması için çalışmalara devam edileceğini açıkladı.

17 Kasım’da Sohum’da yapılan toplantıda, Aralık ayında yapılacak olan 18. Cenevre görüşmeleri ele alındı. Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba, AB’nin görüşmelerdeki eş başkanı Philip Lefort, BM’den Anti Turunen, AGİT’ten Gedrius Çekulois ve Çekulois’in yerine geçecek olan AGİT temsilcisi Podrik Merfi 14 Aralık’ta Cenevre’de el alınacak konular üzerinde durdu.

Görüşmede Çirikba, Abhazya tarafının komşuları ile ilişkileri iyileştirmeden yana olduğunu ve Abhazya ile Gürcistan arasındaki savaşa bağlı bir dizi problemin çözümü ile ilgilendiğini kaydetti.

Cenevre görüşmelerinde ilerleme sağlanabilmesi için tüm Cenevre görüşmeleri katılımcılarının fikrini öğrenmenin kendisi için önemli olduğunu belirten Philip Lefort “Görüşmede güvenlik konularını görüştük. İnsanların kendilerini güvende hissetmesi, sınırda sakin bir durumun olması insanlar için önemli. Şu anda açıkça ifade etmek istemediğim yeni fikirlerimiz var, bu fikirler insanlar arasında güven oluşturulmasıyla ilgili” dedi.

Cenevre görüşmeleri eş başkanları ile yapılan görüşmenin yapıcı ve dostça olduğunu ifade eden Çirikba, müzakere partnerlerinin Abhazya ve Gürcistan arasında barışa yardımcı olmaları konusunda umutlu olduğunu ifade etti.

Çirikba “Güvenlikle ilgili bir çok konuyu ele aldık. Tüm taraflar, Abhazya ve Gürcistan sınırında güvenliğin istikrara kavuştuğunu, daha az olay meydana geldiğini belirtiyorlar” dedi.

Çirikba yapılacak Cenevre görüşmesinde Gürcistan hapishanelerindeki Abhazya vatandaşları Merab Kolbaya ve Timur Hasaya’nın avukatları ve aileleri ile görüştürülmemesi ile ilgili meseleyi gündeme getirmeyi de düşündüğünü belirtti.

Çirikba, yapılacak görüşmede Abhazya ve Güney Osetya’nın mülteci meselesini gündeme getirmeyi düşünmediklerini, ancak sınır geçişi ile Gal’deki durumun iyileştirilmesi konusuna ele alacaklarını kaydetti. KU/ÖZ/YA