Abhazya Ardzınba’nın yaş gününü kutluyor

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya, ülkenin ilk devlet başkanı Vladislav Ardzınba’nın 63’üncü doğum yıldönümünü kutluyor.

Hastalığı nedeniyle siyasi ve toplumsal yaşamdan çekilen Ardzınba’nın yaş günü kutlaması dün Gazeteciler Birliği’nde açılan bir sergiyle başladı. Ardzınba’nın çocukluk ve öğrencilik yıllarının yanı sıra devlet adamı olarak çalışmalarıyla ilgili yaklaşık 200 fotoğrafın yer aldığı serginin açılışına yönetimden temsilciler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Kültür Vakfı tarafından organize edilen sergide ayrıca senfoni orkestrası konser verdi, milli şarkılar seslendirildi ve dans gösterileri sunuldu.  

Kültür Vakfı Başkanı Kesowa Hagba, sergi fikrinin Gudauta Müze Müdürü Gugutse Dickirba’ya ait olduğunu söyledi. Sergide, Ardzınba’nın İsviçre ve Türkiye gibi ülkelere yaptığı ziyaretlerden kareler de yer aldı. Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş da, Ardzınba’yı konutunda ziyaret ederek doğum gününü kutladı. Ardzınba’ya sağlık ve uzun ömürler dileyen Bagapş, ülkenin ilk devlet başkanının Abhazya devleti ve halkına hizmetlerinin büyük olduğunu vurguladı. Ardzınba’yı tebrike gidenler arasında Devlet Başkanı Yardımcısı Raul Hacimba ve Parlamento Başkanı Nugzar Aşuba da vardı. Apsnıpress’e göre, Bagapş ve Ardzınba ülkenin iç ve dış meselelerini de müzakere etti.
Ardzınba kimdir?
1945’de Eşera köyünde doğan Ardzınba, Sohum Pedagoji Enstitüsü Tarih Fakültesi’ni bitirdikten sonra doktoranısını Tiflis Devlet Üniversitesi’nde yaptı. 1969-1987 tarihleri arasında Moskova’da yaşayan Ardzınba Doğu Etütleri Enstitüsü’nde Yevgeni Primakov’un rehberliğinde Ortadoğu medeniyetleri üzerinde bilimsel çalışmalarını yürüttü. 1987’de Sohum’a dönen Ardzınba, Abhazya Dili Edebiyatı ve Tarih Enstitüsü müdürü oldu. 1989-1991’de SSCB Yüksek Konseyi Abhazya milletvekilliği görevinde bulundu. 1990’da Abhazya Yüksek Konseyi başkanı seçildi. 1992’de başlayıp 1993’te biten savaşta ülkeye liderlik eden Abdzınba, 1994’deki seçimde Abhazya’nın ilk devlet başkanı oldu. 2002’den itibaren hastalığı nedeniyle kamuoyunun karşısına çıkmayan Ardzınba, 2005’teki seçiminin ardından görevini Sergey Bagapş’a devretti. ÖZ/FT