Abhazya 15’inci yıldönümü için seferber

Sohum/Ajans Kafkas – Uluslararası alanda tanınma elde etmek için seferber olan Abhazya, Gürcü-Abhaz savaşından galip çıkıp bağımsızlık koşusuna başlamasının 15’inci yıldönümünü iz bırakacak şekilde kutlamaya hazırlanıyor.

Bunun için savaş sırasında yanan, kurşunlanan, bombalanan ve harabeye dönen binaları şimdiye dek bir anı gibi saklanan bu görüntülerinden kurtarmak için çalışmalar erkenden başlatılırken diğer hazırlıklarla ilgili de düğmeye basıldı.  

Devlet Başkanı Sergey Bagapş’ın talimatı üzerine Başbakan Aleksandr Ankvab başkanlığında oluşturulan organizasyon komitesi ilk oturumunu 21 Mart’ta yaptı.

Toplantıda Bagapş komisyon üyelerini kutlamaların gerektiği şekilde gerçekleştirilebilmesi için tüm gayretlerini göstermeye çağırdı. Kutlamalarda çok sayıda misafirin olacağını hatırlatan Bagapş yine de kutlamaların gereksiz bir gösteriye dönüşmemesi gerektiğini vurgulayarak şöyle dedi: "Tüm faaliyetler adrese yönelik olmalı. Savaşta yakınını kaybetmi, gazi, sakat ve yetimi olan her aileye ulaşmamız lazım. Abhaz halkına savaş döneminde yardıma gelen gönüllülerin ailelerini de unutmamalıyız."

Bagapş kutlamaların yapılacağı eylüle dek caddelerin yanı sıra stadyum, sahil, Şeref Parkı, savaşçıların defnedilmiş olduğu mezarların düzene sokulması istedi. Bagapş parlamentodan jübile madalyası oluşturulmasını isteyeceğini de kaydetti. Abhazya lideri ayrıca işadamları ve girişimcilerin aktif olarak hazırlık çalışmalarına dahil edilmesi tavsiyesinde bulundu. ÖZ/FT

Sohum’da restorasyonu devam eden
veya biten binalardan bazıları.
Çalışmaları Ajans Kafkas için Bülent Özbelli görüntüledi.

Sohum'da bir inşaat... (Ajans Kafkas için fotoğraflayan Bülent Özbelli)


Eglence merkezi

Lokanta

Konser Salonu

Okul