Abhazlar siyasi parti yasasını tartışıyor

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya’da devlet başkanlığı seçimine iki yıl kala siyasi partiler yasasındaki değişikliler tartışılıyor.

Parlamento komisyonunun hazırladığı bir taslak, Abhazya Sivil Meclisi’nde tartışıldı. Tartışmalar siyasi parti yasasının seçim yasasıyla birlikte değiştirilmesi, iki partili ya da çok partili sistem seçenekleri, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması, partilerin kuruluş şartları üzerine yoğunlaştı.

Sivil Meclis Sekreteri Natella Akaba, siyasi partiler yasa tasarısının ciddi bir mesele olduğunu belirtip “Çünkü 2005’deki devlet başkanlığı seçimlerinin ne kadar çalkantılı geçtiğini biliyoruz. Yeni seçimler (2010) çok da uzak değil ve bu konuya çok dikkatli yaklaşmamız lazım. Demokratik devletler topluluğunun bir üyesi olarak Abhazya da siyasi çeşitliliği düzenleyen yeni bir yasaya sahip olmalı” dedi.

Akaba şunları kaydetti: "Toplumun çok partili veya iki partili sistemin ne gibi bir amacı olduğunu iyi anlamalı. Abhazya’da siyasi partiler ve seçim sisteminin nasıl olacağı konusu belirli derecede buna bağlı. Tasarıda cinsiyet eşitliğine de önem verilmeli. Kadınlara siyasi hayata katılma konusunda eşit imkanlar veren dünyadaki tecrübelere bakılmalı. Tasarının Abhazya’ya özgü olarak hazırlanması önemli. Siyasi partiler kanunu başka bir devletin kanunun kopyası olmaması gerekir.”

Abhazya Merkez Seçim Kurulu Başkanı Batal Tabagua da siyasi partiler yasası üzerinde çalışılırken seçim sisteminin de net olarak belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

Devlet Başkanlığı Genel Sekreter Temsilcisi Dmitri Şamba ise, tasarıda seçim yasasıyla çelişen noktalara dikkat çekerek “Özellikle siyasi partinin tescili ve bölgesel şubelerinin kaydı, partinin para kaynağı, bağışlarla ilgili maddelerinde çelişkiler var. Abhazya şartlarında siyasi partinin oluşturulması için minimum üye sayısı yasa tasarısında öngörüldüğü gibi 1500 değil, 1000 kişi olmalıdır” dedi.

Devlete ait haber ajansı Apsnıpress’in müdürü Manana Gurguliya da, toplumun istişaresine sunulması amacıyla tasarının medyada yayınlanmasını teklif etti. Çok partili sistemi savunan Gurguliya, “Partinin hayatta kalabilirliğini rekabet gücü belirlemeli” dedi.

Abhazya’da Adalet Bakanlığı’nda kayıtlı 13 sosyo-politik hareket var: Aydgılara (Birlik), Sosyal Adalet ve Barış İçin Abhazya Anneleri Hareketi, Rus Cemiyeti Kongresi, Abhazya Komünist Partisi, Abhazya Halk Partisi, Aytayra (Yeniden Doğuş), Amtsahara, Apsnı Cumhuriyet Partisi, Birleşik Abhazya Hareketi, Abhazya Sosyal-Demokrat Partisi, Ayayra (Zafer), Abhazya Milli Birlik Forumu, Abhazya Ekonomik Gelişim Partisi. KU/ÖZ/FT