Abhaz sınırındaki çatışmada karşılıklı suçlama

Sohum – Dün akşam Abhaz-Gürcü sınırında yaşanan çatışmada bir Abhaz sınır koruması ölürken olayın nasıl gerçekleştiğine dair taraflardan birbirinden taban tabana zıt açıklamalar geldi.

Abhazya’nın bölge polis şefi Laurens Kogoniya çatışmanın Gürcülerin sınırdaki Abhaz kontrol noktasını ele geçirmeye kalkışmasıyla çıktığını söyledi. Kogoniya’ya göre çatışmada yaralanan bir Abhaz sınır güvenlik görevlisi, Gürcüler tarafından Gürcistan tarafına götürüldü ve muhtemelen kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.  Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş’ın Gal özel temsilcisi Ruslan Kişmariya ise bölgede istikrarı bozmayı hedefleyen yeni bir provokasyon girişimi yaşandığını belirterek olup bitenlerden Tiflis’i sorumlu tuttu.

Gürcistan İçişleri Bakanlığı’nın hikayesi ise tamamen farklı. Bakanlık sözcüsü Şota Khizanishvili’ye göre Gürcü sınır güvenlik güçleri çalınmış bir aracı Abhazya’ya sokmaya çalışan bir sürücüye engel omlaşa çalıştı. Aracı Abhazya tarafında bekleyen bir güvenlik görevlisi Gürcülere ateş açınca karşılık verildi. Abhaz gümrük görevlisi ölürken aracın sürücüsü de yakalanarak gözaltına alındı. Tiflis ölen Abhaz’ın adını Manuçar Arşba olduğunu da kaydetti.

En on 20 Eylül’de Abhazya’nın Tkuarçal bölgesinde Gürcü ve Abhaz güçler çatışmış, Tiflis bunu ‘Kodor’da gerçekleşti’ diye uluslararası topluma sunmuştu. Ancak BM raporu olayın Kodor’da değil Tkuarçal’da yaşandığını tespit etmişti. (Ajans Kafkas)