Abhaz Parlamentosu Devlet Başkanına İstifa Çağrısında Bulundu

Abhaz Parlamentosu Devlet Başkanına İstifa Çağrısında Bulundu

Abhazya parlamentosu dün devlet başkanına yönelik, Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab’ın devlet başkanlığı yetkisini bırakması önerisini içeren bir karar aldı. Milletvekilleri Başbakan Leonid Lakerbaya’ya güvensizlik oyu kullandı.

 

Abhazya parlamentosu dün gece 21:00’da devlet başkanına hükümete güvensizliğin ifade edilmesiyle ilgili kararın kabulü için bir toplantı yaptı. Hükümete güvensizlik kararı için 20 milletvekili evet oyu kullandı, bir milletvekili çekimser kaldı.

 

Karar metninde, ifade edilen kararların ülkede oluşmuş olan gergin sosyo-politik duruma bağlı olarak ve devlette ortak milli uzlaşı ile istikrarın korunması amacıyla alındığı kaydediliyor.

 

Abhaz gazeteci Roin Agrba’nın haberine göre, Abhazya parlamentosunda 35 milletvekili bulunuyor. Bunun 14’ü dün geceki oturuma katılmadı. Parlamentonun son kararı, alındığı andan itibaren yürürlüğe girdi.

 

Abhazya Başbakanı Leonid Lakerbaya, hükümetin muhalefete bir imtiyaz olarak istifasının ihtimal dışı olmadığını açıkladı. Lakerbaya gazetecilere ‘Bu kurban değil, önemli olan-Abhazyanın iyiliğidir” açıklamasında bulundu.

 

Kavkazki uzel, AjansKafkas