Abhaz muhalifler sınır izleme anlaşmasından endişeli

Sohum/Ajans Kafkas – Abhaz muhalifler, Gürcistan’ın Rusya Federasyonu ile DTÖ konusunda işbirliği yaparak Abhazya sınırlarında kontrol sağlamaya çalıştığını düşünüyor

 

Abhazya’nın 1992-1993 Vatan Savaşı gazileri birliği Aruaa ve Abhazya Milli Birlik Forumu partisi yayınlamış oldukları açıklamalarda, Gürcistan’ın uluslararası gözlem gerçekleştirilmesi bahanesi ile Abhazya ve Güney Osetya üzerinde kontrol sağlamaya çalıştığını ifade ettiler.

 

9 Kasım’da Rusya ve Gürcistan heyetleri Rusya Federasyonunun Dünya Ticaret Örgütüne bağlanmasıyla ilgili müzakerelerde gümrük idaresi ve mal ticaretinin izlenmesine ilişkin ikili bir anlaşma imzaladı. Dün Cenevre’de Rusya’nın DTÖ’ye katılması çalışmalarını müzakere eden çalışma grubunun oturumunda onaylanan anlaşmaya göre, İsviçre veya Avrupa Birliği temsilcileri, Abhazya ve Güney Osetya’nın Rusya sınırlarında gözlemci olarak görev yapabilecek.

 

Aruaa’nın açıklamasında, Rusya ile Gürcistan arasında varılan anlaşmaya bağlı olarak Abhazya Cumhuriyeti’nin sınırlarında oluşan durumun endişe verici olduğu ve Gürcistan’ın uluslararası gözlem gerçekleştirme bahanesi ile Abhazya ve Güney Osetya devlet sınırları üzerinde kontrol sağlamaya çalıştığı belirtiliyor.

 

Abhazya Milli Birlik Forumu partisinden yapılan açıklamada ise  “Uluslararası gözlem önerisi bizleri şaşırtmamalı. Gürcistan sadece Abhazya ve Güney Osetya sınırlarının kontrol etmeye çalışmıyor, aynı zamanda bu bağımsız devletleri kendi hukuki yetki alanına geri döndürmeye çalışıyor. Böylelikle, uluslararası arenada garantörü Rusya Federasyonu olan bağımsız devletlerin elini zayıflatmayı umuyor” ifadelerine yer verildi.

 

Abhazya Milli Birlik Forumu, Abhazya’nın stratejik partneri olan Rusya’nın DTÖ’ye girme hakkı olduğunu, ancak Gürcistan ile müzakereler öncesinde, Abhazya’nın egemenliği ile doğrudan bağlantılı konuların Abhazya tarafı ile görüşülmemesinin endişe verici olduğunu kaydediyor.

 

Abhazya Dışişleri Bakanı Vyaçeslav Çirikba 2 Kasım’da, Sohum’un, Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütüne girişi konusundaki müzakereleri dikkatlice takip ettiğini açıklamış ve “Abhazya bölgesine gözlemcilerin yerleştirilmesini kabul edemeyiz, bu ülkemizin egemenliğinin ihlali olacaktır” ifadesinde bulunmuştu.

 

17 yıldır devam eden Rusya’nın DTÖ’ye giriş sürecinde kısa bir süre öncesine kadar tek ciddi engel Gürcistan’ın tavrı idi. Tiflis, Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya sınırlarındaki gümrük noktalarının kontrol edilmesini talep ediyordu. 2 Kasım’da Rusya’nın, İsviçreli arabulucuların önerisini kabul edeceği, Abhazya ile Güney Osetya sınırlarında ticari faaliyetin bağımsız bir şirket tarafından gerçekleştirileceği ve bu çalışmalara Rusya ve Gürcistan gümrük hizmetlerinin de yardımcı olacağı açıklandı. KU/ÖZ/YA