2015’in Ardzınba yılı olması önerildi  

Abhazya’da ilk devlet başkanı Vladislav Ardzınba’nın 70. doğum günü kutlamaları için resmi organizasyon komitesi kuruldu. Projeler arasında yeni bir Ardzınba belgeseli de var.  

 

Abhazya’da Devlet Başkanı Yardımcısı Vitali Gabniya başkanlığında, ülkenin ilk lideri Vladislav Ardzınba’nın hatırasını yaşatmaya yönelik etkinlikler için bir organizasyon komitesi kuruldu. İlk toplantıda, 2015’in Vladislav Ardzınba yılı olarak adlandırılması önerildi. Yıl içinde yapılacak etkinliklerin en önemlilerinden biri Sohum’da yapılacak olan uluslararası Vladislav Ardzınba konferansı olacak. Bunun dışında sergi ve seminerler düzenlenecek, Ardzınba’nın bilimsel çalışmaları derlenip yayınlanacak.

 

Projelerden biri de Abhazya bağımsızlık mücadelesinin lideri hakkında yeni bir belgesel film çekilmesi. 4 Mart 2010’da hayatını kaybeden Ardzınba’nın eşi Svetlana Cergeniya’nın verdiği bilgilere göre, Olga Dubinskaya’nın yönettiği “Vladislav” adlı belgeselin yazarlarından Dmitri Minçenok, bu filmde kullanılmayan değerli materyallerden yeni bir film ortaya çıkarmak istiyor.

Ajans Kafkas