Saakaşvili: Gürcistan’a dönmeyeceğim

Saakaşvili sorgu için ülkesine gelmeyi reddetti !

Eski Gürcistan devlet başkanı Mikhail Saakaşvili, Başsavcılığa sorgu için ülkesine gitmeyi düşünmüyor, çünkü hakkındaki adli soruşturmanın Gürcistan’ın Avrupa entegrasyon sürecini yok edeceğini düşünüyor.

 

Saakaşvili 22 Martta, Gürcistan Ortak Bankası çalışanı Sandro Girgvliani’nin öldürülmesi davasında yargılananların affı konusunda şahit olarak sorguya çağrıldı. Saakaşvili’nin 27 Martta sorguda hazır olması gerekiyor.

 

Saakaşvili “ Eski Gürcistan başbakanı Bidzina İvanişvili’nin oyununda oynamayı düşünmüyorum. Gerektiğinde İvanişvili’ye gideceğim, ancak başka bir amaçla gideceğim” dedi.

 

Saakaşvili “ Bana geçici bir süreliğine, eğer ülkemin itibarına önem veriyorsam Gürcistan’dan gitmem tavsiye edildi, çünkü bana yönelik bir adli soruşturma Gürcistan’ın Avrupa entegrasyon sürecini öldürür” dedi.

 

Saakaşvili ayrıca dostları ile birlikte Ukrayna’ya destek kampanyasına başladığını da ifade etti ve “ Özgür bir insan olarak tüm bölgenin kurtuluşu için mücadeleye devam etmeyi düşünüyorum ve hiç kimse bana ilerlememde engel olamaz” dedi.

 

Gürcistan yönetiminin şu anda Rusya’nın talimatlarını yerine getirdiğini düşündüğünü ifade eden Saakaşvili,  Gürcistan’a Moskova’nın ‘yürütme emirlerinden’ kurtarmak için geri döneceğini ve bu zamanın da İvanişvili’nin beklediğinden oldukça önce olacağını ilave etti.

 

Gürcistan savcılığı eski devlet başkanı Saakaşvili’yi on adli dava ile ilgili görgü tanığı olarak sorgulamak istiyor, bunlar arasında eski başbakan Zurab Jvaniya’nın ölüm davası da bulunuyor.

 

Saakaşvili’nin soruşturma ile işbirliği içinde olması gerektiğini ifade eden Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili “ Saakaşvili soruşturmanın tüm sorularına cevap vermeli, aksi takdirde hakkındaki şüpheler daha da derinleşecek. Eğer aklı başında ise Gürcistan’a gelmeli” dedi. Ayrıca eğer Saakaşvili Gürcistan’a gelmezse hakkında uluslararası arama ilanı yapılacağını da kaydetti.

 

Tutuklu olan eski Gürcstan savunma bakanı Baço Ahalaya Saakaşvili’ye ülkesine geri dönmemesi çağrısında bulundu ve kendi durumunun ülkede soruşturma olmadığını gösterdiğini ifade etti. Ahalaya tüm devletin ve yargı sisteminin bir bölümünü nefret aracına dönüştürüldüğünü ifade etti ve bir an önce şu anda devletin temellerini havaya uçurmakta olan insanların kanunlar karşısında hesap vereceği günlerin gelmesini beklediğini kaydetti.

 

17 Kasım 2013’de Gürcistan’ın yeni devlet başkanı Georgi Margvelaşvili’nin yemin töreni yapıldı ve hemen ardından Saaakaşvili Gürcistan’ı terk ederek ABD’ye gitti. Orada öğretim üyeliği faaliyetlerine başladı.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas