İvanişvili Gürcistan Hayali’nin onursal başkanı seçildi

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanişvili Gürcistan Hayali-Demokrat Gürcistan partisinin onursal başkanı oldu.

Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanişvili Gürcistan Hayali’nin 16 Şubat’ta Tiflis’te yaptığı kongresinde oy birliği ile onursal başkan seçildi.

Dışişleri Bakanı Maya Pancikidze “Başbakanın Fransa vatandaşlığı olduğu için resmen partinin genel başkanı olma şansı yok. Bu yüzden biz de onu onursal başkan seçtik. Onun liderliği partimiz için çok önemli. Çünkü İvanişvili, Gürcistan Hayali’nin öncüsü, kurucusu ve ilham vericisidir” dedi.

İvanişvili, Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili’nin kararıyla Gürcistan vatandaşlığına yeniden hak kazandı, ancak karar Fransa vatandaşlığının iptal edilmesinin ardından yürürlüğe girebilecek. Aralık 2011’de İvanişvili, Fransa vatandaşlığının iptali için başvuruda bulunduğunu açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde ise bu süreci şimdilik durdurduğu kaydetti. Gürcistan Hayali partisinin genel başkanı olmayacak ve parti, konsey tarafından yönetilecek. KU/ÖZ/YA