İvanişvili: Abhazya ve Güney Osetya’ya karşı güç kullanmayı düşünmüyoruz

Strasbourg – Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanişvili, “Abhazya ve Güney Osetya’yı geri almak için güç kullanmayacağız” dedi.

 

Strasbourg’da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi oturumunda konuşan Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanişvili, Abhazya ve Güney Osetya’nın geri alınması girişimlerinin devam ettiğini, ancak bu girişimlerin sadece barışçıl bir özellik taşıyacağını kaydetti.

 

23 Nisan’daki oturumda İvanişvili “Barışın önemini çok iyi biliyoruz, bundan dolayı silaha sarılmayı düşünmüyoruz ve problemlerimizi müzakere ile çözeceğiz” dedi.  Abhazya ve Güney Osetya’yı işgal ederek büyük kayıplara yol açan Gürcistan, Ağustos 2008’de Abhazya ve Güney Osetya’yı tanıyan Rusya ile diplomatik ilişkilerini kesmişti. Başbakanlığa geldikten hemen sonra Rusya ile müzakereler için özel temsilcilik oluşturduğunu hatırlatan İvanişvili, “Ticari ilişkiler ve kültür alanında işbirliği çerçevesinde Rusya ile barışçıl müzakerelere başladık” dedi.

 

Rusya ile müzakere konusunda Batı’nın arabuluculuğuna ihtiyaç duyduklarını da dile getiren Gürcistan Başbakanı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Cenevre görüşmeleri, Rus diplomatlar ile siyasi meselelerin görüşüldüğü tek alan. Partnerlerimizin katılımıyla müzakerelere devam etmek istiyoruz. Yüzümüz batıya dönük. NATO ve AB’ye girmeyi hedefliyoruz ve bu bir siyasi grubun değil kararı, tüm halkın seçimi”.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas