Gürcü ve Osetler bir tek müzakerede uzlaştı

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan ile Güney Osetya arasında Tiflis’in Oset ülkesini 2008’ye kadar tekrar topraklarına katma hedefiyle yaşanan gerilimler Tiflis’te toplanan Karma Kontrol Komisyonu’nda (KKK) masaya yatırıldı. Uzun bir aradan sonra bir araya gelen taraflar masadan eli boş kalkarken bir tek KKK toplantılarının mevcut formatında devam etmesinde uzlaşı sağlandı.

Gürcistan’ı ayrılıkçı sorunların çözümünden sorumlu devlet bakan yardımcısı Dmitri Mancaladze, Güney Osetya’yı Boris Çoçiyev, Kuzey Osetya’yı Teymuraz Kusov ve Rusya’yı Büyükelçi Yuri Popov’un temsil ettiği toplantı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Tiflis ofisinde gerçekleşti. Oset yönetimi, taraflar arasındaki sorunun hallinde silaha başvurulmayacağına dair bir garanti anlaşmasının Güney Osetya ve Gürcistan liderleri arasında imzalanmasında ısrar etti. Ancak Tiflis bu teklife yanaşmadı. Radyo Liberty’nin aktardığı bilgilere göre müzakereler oldukça gergin bir havada geçti. Yollardaki ablukanın kaldırılması, silahsızlanma ve mevcut anlaşmalara uyulması konuları gündeme geldi.

Mancaladze, bölgedeki silah kaçakçılığının önüne geçmek için yeni bir karakol açılmasını ve Güney Osetya’nın Rusya ile bağlantısını sağlayan Roki tünelinin de sıkı denetim altında tutulmasını istedi. Tiflis, Rusya’nın da içinde yer alması nedeniyle KKK’nın etkin olmadığını, müzakerelere Batılı güçlerin katılacağı yeni bir formda devam edilmesini istiyordu. Ancak Popov, KKK’nın bölgede barışı sağlamlaştırmaya hizmet edeceğini savundu. Tartışmanın sonunda taraflar sadece Moskova, Tshinval veya Vladikafkas’ta istişarelerin devam etmesi konusunda anlaştı.

Popov dünkü toplantının sonucunu "Gerçekten uzun bir süre içinde çok sayıda problem yığıldı. Taraflar arasında çok sayıda ayrılık, farklı yaklaşımlar bulunuyor, ama en önemlisi müzakere masasına oturmayı başardık. Tüm taraflar oy birliği ile KKK’nın mevcut formatında müzakerelerin devam etmesi düşüncesinde" diye aktardı.

Bir sonraki KKK toplantısının ne zaman gerçekleştirileceği ise şimdilik bilinmiyor.

Toplantıya BDT, AGİT ve Avrupa Komisyonu temsilcileri de yer aldı.

Tam katılımlı son KKK toplantısı 27 Aralık 2006’da yapılmıştı. 13-14 Temmuz 2007’de Tshinval’de yapılan toplantıya ise Gürcistan gitmemişti. Tiflis’te yine AGİT’in himayesinde 9-10 Ağustos 2007 tarihinde yapılan toplantıya katılmayan taraf ise Osetya olmuştu. Oset heyeti güvenlik garantisi olmadığı gerekçesiyle Tiflis’e gitmeyi reddetmiş, Gürcistan dışında bir yerde yapılmasını önermişti. ÖZ/FT